Een andere exploitant was de Flora Bioscope van C. Huygens uit Bergen op Zoom, die in 1909 al op de kermis stond en in december 1917 erin slaagde een film te vertonen over Zierikzee zelf en wel "Bommen op Zierikzee", een journaal over het 'vergissings'bombardement op Zierikzee in 1917, waarbij uit Engelse vliegtuigen voor Oostende of Zeebmgge bedoelde bommen op de stad waren geworpen, In heel Nederland draaide dit journaal als voorfilm bij reguliere bioscoopvoorstellingen. Die waren er in Zierikzee nog niet, maar dat zou niet lang meer duren. Eerste 'bioscopen' In 1918 is het dan zover. Ook Zierikzee kreeg zijn eerste reguliere bioscoop en wel in de Concertzaal. "Met eigen electrische verlichting" luidde het enthousiast in de eerste advertenties in september in de Nieuwsbode. De elektriciteit werd opgewekt door een 'locomobiel', vermoedelijk een op hout gestookte generator, waarvan de plaatsing bij de buren onmiddellijk weerstand opwekte vanwege brandgevaar en het versperren van een steeg. Exploitant van de onderneming met de welluidende naam Thalia Bioscope was de heer Simon Bax uit Zierikzee, een voormalige timmermanbaas uit de Bree(d)straat. Op 27 september 1918 vond de feestelijke opening plaats met medewerking van het Zierikzeesche strijkorkest o.l.v. de heer P.A. Jongmans, dat de vertoning van de film "Jackö. De afdruk van de kleine hand" begeleidde. Verder vertoonde Bax "komische natuur- en actueele opnamen". En de prijzen waren gedifferentieerd: balcon 88 ct., Ie rang 66 ct., 2e rang 44 ct. en 3e rang 22 ct. met wekelijks voorstellingen op zaterdag, zondag en maandag. De Zierikzeesche Nieuwsbode berichtte pas op 16 oktober over het nieuwe fenomeen: men is tevreden over de technische kwaliteit en constateert dat het publiek zich kostelijk amuseert. Voorts wordt gemeld dat de exploitant voor goede films wil zorgen die de toets der zedelijkheid kunnen doorstaan, zodat de Zierikzeese jeugd veilig naar de Concertzaal gezonden kon worden om zich te amuseren. Vanaf 26 oktober werden er ook speciale kindermatinees georganiseerd en met de kerstdagen was er zelfs sprake van begeleiding door een 'Oud-Hollandsch' orkest met groot bal na. Toch lijkt het elan in 1919 er al weer uit te zijn. Eind februari is de Thalia Bioscope weg uit de Concertzaal, na ettelijke voorstellingen in de dorpen van Schouwen-Duiveland te hebben gegeven en worden voorstellingen aangekondigd in etablissement het 'Huis van Nassau' aan de Lange Nobelstraat. Zierikzee was hierna voornamelijk weer aangewezen op filmvoorstellingen in de kermisperiode, die in 1919 - dan nog wel door de Thalia Bioscope - in de Concertzaal werden georganiseerd. Exploitant Bax is dan blijkens advertenties in de Nieuwsbode al weer begonnen met handel in turf en hij verhuist in 1923 naar Arnhem. De Flora Bioscope komt in 1920 weer haar opwachting maken en ook de Haagsche Auto-Bioscoop komt in 1921 voorstellingen in Zierikzee geven. Volgens de directie zal een goede bioscoop in Zierikzee in een behoefte voldoen en stelt zij zich voor bij 'genoegzame belangstelling' periodiek voorstellingen te komen geven. In 1924 zien we voor het eerst weer een bioscoop op de kermis staan, waar naast éénakters met Fatty Arbuckle ook een film werd vertoond van het koninklijk bezoek aan de provincie Zeeland met een vlootrevue op de Zandkreek en het feest in Goes. Vermoedelijk betrof het hier het Zeelandia Bioscoop Theater dat zijn afscheidsvoorstelling (14 september 1924) gaf in de Concertzaal met "Zijn laatste getuige" (een film uit 1919) met Albert Bassermann in de hoofdrol. Volgens de 118

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2007 | | pagina 120