Zierikzeescbe Nieuwsbode was de 'Zeelandia' een bioscoop die de laatste jaren op de kermis aan de Oude Haven in Zierikzee had gestaan. Duidelijk was wel dat filmvertoning zich in het Zierikzeese uitgaansleven een vaste plaats ging verwerven. De directie van de Concertzaal ging vanaf dit moment bijna wekelijks in het weekend filmvoorstellingen organiseren (met uitzondering van de zomer) en er waren nog meer kapers op de kust. Op 5 januari 1925 kon digden de 'Galle-frères' hun komst aan met "een serie enorme kunstfilmwerken" in het 'Huis van Nassau'. Richard Alphonse Galle was in 1874 geboren in Oost burg en vestigde zich met zijn uit Middelburg afkomstige echtgenote Jacoba Carolina Vale in januari 1925 metterwoon in Zierikzee, waarbij zij als beroep 'kermisreiziger' opgaven. In december 1924 hadden zij liet Zierikzeese stadsbestuur vanuit Hulst om toestemming gevraagd voor het verzorgen van filmvoorstellingen gedurende drie maanden. Deze begonnen op 10 januari 1925 in 'bioscoop Huis van Nassau' met de film "Over the hill''. Zierikzee telde nu twee bioscopen! Het volgende weekend kon in de Concertzaal worden genoten van Chaplin's "The kid" en in het Huis van Nassau" van "The third alarm". Hoewel de familie Galle tot 1928 in Zierikzee bleef wonen, staakte zij voor de zomer van 1925 de filmexploitatie, waardoor de Concertzaal weer de enige bioscoop was. In april 1925 exploiteerden zij een danstent buiten de Nobelpoort. De concurrentie had in ieder geval opgeleverd dat de inrichting van de Concertzaal drastisch verbeterd was door een verbouwing onder leiding van Ir. Ilcken. De zaal werd nu ook elektrisch verlicht, een voorziening die eigenhandig was aangelegd door (mede)exploitant Brouwers. De in 1927 ingevoerde bioscoopwet maakte het noodzakelijk dat gemeenten vergunningen gingen verstrekken voor openbare bioscoopvoorstellingen. In Zierikzee vroeg in maart 1928 E.J. Gelderman hiertoe een vergunning aan voor bioscoopvoorstellingen in de Concertzaal aan de Paardenstraat. De vergunning werd verleend en behalve door de Concertzaal zelf werd hiervan ook gebruik gemaakte door R. Sporre, die zijn bioscoopvoorziening Palace Bioscoop noemde en tijdens de kermis van 1928 hiermee van start ging. De eerste film die hij op 8 september 1928 vertoonde heette "De tijger van circus Farini". Rinse Sporre was in 1886 in Beverwijk geboren en had zich in 1925 als elektricien vanuit Hoorn te Zierikzee in het pand wijk A nummer 379 gevestigd (nu Oude Haven 21), alwaar hij op 23 oktober 1930 een electro-technisch installatiebureau opende. Gedurende een aantal jaren verzorgde hij met zijn Palace Bioscoop filmvoorstellingen in de Concertzaal en op diverse kermissen in Schouwen-Duiveland onder andere in Renesse en Dreischor. Ook trad hij op als impresario voor bioscoopconcern Luxor dat op 23 april 1931 de beroemde film "lm Westen nichts neues" naar de Concertzaal in Zierikzee bracht. Terwijl de Concertzaal daarna geen gebruik meer maakte van zijn diensten, stond hij in 1934 met de Roxy Grand Sound Bioscoop nog op de Zierikzeese kermis en verhuisde hij later dat jaar naar Wijk aan Zee. Concertzaal als permanente bioscoop De Concertzaal had inmiddels besloten zelf de vertoning van film structureel ter hand te nemen. "Onze Concertzaal is in een nieuw en keurig gewaad gestoken. Een feestgewaad in afwachting van de kermis? O, neen! Een blijvend gewaad van frissche moderne kleuren waarvoor ir. Ilcken de teekeningen ontwierp en die dhr. P.J. Beuzenberg smaakvol uitvoerde. Het uiterlijk van de zaal is gansch veranderd door de mooie tekeningen en kleuren van plafond en zijloges en niet minder doordat de vele 119

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2007 | | pagina 121