(televisie)" met Dolly Bouwmeester in oktober 1933, waarvoor zelfs speciale bussen werden ingezet om het publiek te vervoeren naar en van dorpen in Schouwen- Duiveland. En de film "Zeeland", vervaardigd door de Rotterdamse schoolbioscoop, kon in november 1933 op buitengewone belangstelling rekenen, al was het alleen maar omdat de Zierikzeese burgemeester J.C.A. Bannink en de heer P. de Bree, hoofd van school B, zich er bijzonder voor hadden ingespannen om deze film naar Zierikzee te krijgen. Nieuwe vertoningslocaties Dezelfde P. de Bree was ook voorzitter van de bouwcommissie van het Hervormd Verenigingsgebouw (en badhuis) dat in januari 1934 geopend werd aan 't Vrije 2. Het in 1934 geopende Hervormd Verenigingsgebouw aan 't Vrije in Zierikzee. (Coll. Gemeentearchief Schouwen-Duiveland, Zierikzee.) Hoewel de openingsavond met onder andere 'filmvertooning' nog was voorbe houden aan lidmaten van de Hervormde gemeente te Zierikzee, zouden hier nog talloze filmvoorstellingen plaatsvinden van uiteenlopend karakter, waardoor het naast de Concertzaal een serieuze tweede filmvertoningslocatie in Zierikzee werd. Maar ook in het "Huis van Nassau" werden nog steeds goede films vertoond, zoals in januari 1935 de film "Cavalcade" waarvoor zelfs een extra tram naar de Westhoek reed om de bezoekers weer naar huis te brengen. Aan het veertigjarig bestaan van de cinematografie wijdde de Concertzaal in oktober 1935 een speciale avond met als hoofdfilm "De weg naar liefde" met Maurice Chevalier. In het voorprogramma werden beelden getoond van 'eenige momenten uit de te Zierikzee komende zesdaagsche'. Die behoefte aan beelden uit de eigen omgeving deed zich ook gelden bij de oprichting van de Zierikzeese Cineac in zaal Concordia in 1937. Ongetwijfeld gemodelleerd naar voorbeelden uit grote steden als Amsterdam en Rotterdam ging het hier eigenlijk om een 121

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2007 | | pagina 123