nieuwsbioscoop. In Zierikzee was dat niet helemaal het geval, maar er waren wel beelden te zien van de voetbalwedstrijd Zierikzee-Eiland Boys en de Zierikzeese Oranjefilm (verslag van feesten op 7 januari) werd vertoond. Deze Cineac moet echter wel een kort leven beschoren zijn geweest, want na twee weken horen we er niets meer van. Wel werd een ander initiatief genomen tot filmvoorstellingen in Zierikzee en wel in de achterzaal van hotel Juliana aan de Lange Nobelstraat. Maaike van Dijke, de weduwe van J.E. ten Haaf vroeg in mei 1938 een vergunning aan voor het geven van bioscoopvoorstellingen in het openbaar in deze zaal. Hotel Juliana aan de Lange Nobelstraat in Zierikzee in de periode 1920-1930. IColl. Gemeentearchief Schouwen-Ditiveland. Zietikzee.) Het laatste filmische evenement met een grote weerslag - voor het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog - vond echter plaats in de Concertzaal met de vertoning van de Nationale film "Veertig jaar" van regisseur Edmond T. Greville met in de hoofdrollen onder andere Lily Bouwmeester en Ank van der Moer eind september 1938. In deze film werd aan de hand van de belevenissen van twee Nederlandse families het wel en wee van ons land en van ons vorstenhuis getoond in de periode van 1898 (kroningsfeest koningin Wilhelmina) tot en met 1938 (regerings jubileum). Zoals de folder van de Concertzaal het uitdrukte: "een tijdsbeeld van snel visueel boeiende beelden, van schoone en droevige herinneringen, van vreugde en ontroering, dankbaarheid en liefde". Niet-reguliere filmvertoningen in Zierikzee We zagen dat naast het 'reguliere' bioscoopaanbod, ook anderen de kracht van het medium ervoeren. Verenigingen, het bedrijfsleven, godsdienstige instellingen en ideologische organisaties zagen dat het een nieuw medium was waarmee mensen bereikt konden worden. Eén van de eerste in Zierikzee was de vereniging 'Algemeene Ontwikkeling' die in januari 1919 voor haar leden in de Concertzaal 122

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2007 | | pagina 124