Ook buiten de Concertzaal begonnen weer mondjesmaat de voorstellingen, zoals georganiseerd door het Christelijk Comité Algemene Ontwikkeling op 20 december 1946 in het Verenigingsgebouw. Het thema was Indië, de toegang vrij en de sprekers waren de heer R. Gosker uit Voorburg en een generaal uit het K.N.I.L., Max Bajetto. In de Concertzaal kon op 25 februari 1947 genoten worden van de film "De slag om Arnhem", vooral ook omdat er inmiddels verwarming was aangelegd met een oliestookinrichting. Een teken van het weer op gang gekomen verenigingsleven was ook de filmavond van de afdeling Zierikzee van de Algemene Nederlandse Bond van handels- en kantoorbedienden en handelsreizigers 'Mercurius' op 22 april 1947, curieus genoeg in de foyer van de Concertzaal. De behoefte aan de 'betere film' bleef zich kennelijk doen gevoelen, want in Nederland werd in 1947 het initiatief genomen tot de stichting Nederlandse Filmclub. Deze stichting beoogde in gewone bioscopen minimaal één keer per maand een 'culturele' film te vertonen tegen gewone entreeprijzen, waarbij dan kennelijk het risico voor de exploitanten door de stichting werd afgedekt. Zo'n film van de maand was Vittorio de Sica's "Schoenpoetsertjes" - "een film van formaat" - die eind januari 1948 in de Concertzaal werd vertoond. In hetzelfde jaar zag de directie van de Concertzaal wederom aanleiding om te investeren in nieuwe projectoren. De tijdens de Tweede Wereldoorlog superieur geachte Zeiss-Ikon projectoren gingen aan de kant en er werden twee zeer moderne Philips projectoren geïnstalleerd. Voordeel hiervan was dat een hoofdfilm ononderbroken vertoond kon worden. De projectoren werden ingewijd met de vertoning van de film "Ali Baba en de veertig rovers" op 19, 20 en 21 juni 1948. Het filmdoek werd hiervoor vergroot en het geluid aanmerkelijk verbeterd met een installatie van Western Electric. De Nieuwsbode constateerde dan ook tevreden datZierikzee nu een filmtheater heeft dat zich kan meten met de beste van het land". Topper in de programmering van dit jaar was de film over de kroningsplechtigheden te Amsterdam van de nieuwe koningin Juliana. Om de actualiteit te dienen programmeerde de Concertzaal op woensdag 24 augustus 1949 vier journaal-voorstellingen met een reportage over het lle eeuwfeest van Zierikzee. In deze categorie viel ook de vertoning van de speciale Polygoon reportage van het koninklijk bezoek aan Zeeland (waar onder aan Schouwen- Duiveland) in september 1950. Een bijzonder evenement was de vertoning van de film "De dijk is dicht" van Anton Koolhaas in januari 1951 (herhaald in maart). Het was de eerste geheel Nederlandse speelfilm die een beeld gaf van bezetting en wederopbouw en er werden extra voorstellingen ingelast. Vanaf de Concertzaal vertrokken na afloop van de voorstelling op zaterdagavond extra bussen van de firma Van Oeveren naar de Westhoek. Watersnoodramp Een nieuwe onderbreking in de filmvertoning werd veroorzaakt door de Waters noodramp van 1953- Op 31 januari werd in Zierikzee nog de film "Night song" uit 1948 vertoond, waarna het even stil werd in de Concertzaal. Op 21 februari werden de bioscoopvoorstellingen hervat waarbij de eerste avond geheel gewijd was aan journaalopnamen van de overstromingsramp. Een week later werd de normale programmering hervat. De watersnoodramp zou nog een keer terugkeren bij een vertoning van films in 'De Koebel' aan de Platteweg te Zierikzee in juni 1954 waarbij een door een Zwitser in 1953 opgenomen filmpje vertoond werd van een boottocht naar Kerkwerve en omgeving in het nog totaal overstroomde Schouwen. 126

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2007 | | pagina 128