Links: Hotel Bom in Haamstede met links "TAVENU" in de periode 1935-1940. (Coll. Gemeentearchief Schouwen-Duiveland, Zierikzee.) Rechts: Voorgevel van garage en fietsenstalling van Hotel Bom in junil947. Hier was de eeiste Cinema Bom'gevestigd. Van links naar rechts W.J. van den Berge (ouvreur). M. Verboom kassière), fotograaf/ filmerJ.FJ. van den Berge en W.J. Bom. hotelhouder en filmenthousiast (Coll. Gemeentearchief Schouwen-Duiveland, Zierikzee.) die in die garage furore maakte was "Rademaker in moeilijkheden", die vertoond werd tijdens de Haamsteedse kermis van 23-25 juni 1947. Het was een lokale productie van Bom en de fotograaf/filmer Jaap van den Berge over een jachtopziener die in de duinen wordt betrapt op het rapen van eieren. Was er oorspronkelijk alleen sprake van vertoning op het lómm-smalfilm formaat, vanaf november 1948 werd er een 35mm-bioscoop projector in TAVENU geplaatst en begonnen met wekelijkse voorstellingen (met uitzondering van de zomer) op zaterdag en maandag, zulks in samenwerking met de Concertzaal in Zierikzee. In Haamstede kwam het initiatief dus van W.J. Bom, afkomstig uit Leerdam, die in 1925 in Haamstede terecht kwam toen zijn vader het hotel overnam. Hij doorliep drie jaar de ambachtsschool in Zierikzee en een vierde leerjaar in Middelburg. Vervolgens werkte hij bij het gemaal Flauwers en als monteur en elektricien bij de firma's Blom en Dijkman te Haamstede. Ook bezat hij een diploma vliegtuigtechniek. In hotel Bom draaide hij al voor de oorlog film met een Lisegang theatermachine, overigens voornamelijk smalfilm. In de jaren 1937 en 1938 deed hij ervaring met film op als chauffeur en operateur bij de Bio Onderneming Luxembourg uit Arnhem. Op 19 november ging Bioscoop Hotel Bom officieel open met de vertoningen van een film over de Olympische spelen van 1948, in aanwezigheid van burgemeester Roëll en vertegenwoordigers van de Concertzaal, onder wie de heer Coumou, die bedankt werd voor zijn vele raadgevingen. De Nieuwsbode repte van een geheel gerestaureerd en mooi, stemmig zaaltje, waar volgens de burgemeester zoveel films moesten draaien die alle lagen van de bevolking konden bevredigen en ook nog bevorderlijk zouden zijn voor het toerisme. Bioscoop Bom draaide in het vervolg dus wekelijks films waarvoor doorgaans reclame werd gemaakt in één advertentie met de Concertzaal uit Zierikzee. 128

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2007 | | pagina 130