dijke, Nieuwerkerk, Bioscoop Dorpshuis Renesse, ANWB, NVSH, Lego en de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden. Bijzonder actief was het Nut van 't Algemeen in Haamstede dat reeds vanaf 1934 tot 1959 (met uitzondering van de Tweede Wereldoorlog) jaarlijks een of meerdere filmavonden organiseerde. Curieus genoeg vertoonden zich na de Tweede Wereldoorlog ook nog twee reisbioscopen op Schouwen-Duiveland. De eerste was die van de Abraham Linthout uit Nieuw Helvoet. Hij vertoonde op 13 oktober 1946 in hotel Jacob Cats in Brouwershaven de film "Het begon met Eva" (1941) van Henry Koster. In november van hetzelfde jaar correspondeerde het hoofd van de Lagere Tuin bouwschool in Haamstede, C.A. Hartog, namens het Nut van 't Algemeen met De Jong's Reizend BioscoopTheater over een voorstelling van de film "Mayerling" in Haamstede. De reisbioscoop van De Jong was omstreeks het jaar 1900 met zijn activiteiten gestart en hield deze als één van de weinigen vol tot 1955. Hiermee kwam op Schouwen-Duiveland een einde aan het tijdperk van de mobiele filmexploitatie, waarbij door vaak reizende exploitanten speelfilms werden vertoond voor een betalend publiek (zie voor het overzicht hiervan bijlage 1). Een bijzondere vorm van filmvertoning was nog wel die in de kampen, waar arbeiders verbleven die werkten aan het dijkherstel na de Watersnoodramp. Hoewel de Concertzaal zeker niet de meest actuele films vertoonde, wilde zij toch een vinger in de pap hebben bij deze vertoningen en werd er (met name in 1954) regelmatig overlegd met de Centrale Commissie voor Cultureel Werk in de Arbeiderskampen. In oktober 1954 nam deze club zich voor om de films "Europa '51", "the greatest show on earth", "By the light of the silvery moon" en "Theresa" te vertonen. De Concertzaal tekende bezwaar aan tegen vertoning van de eerste film (van Roberto Rossellini) omdat zij deze zelf nog niet vertoond hadden. Amateurfilms Vermeldenswaard is ook vertoning van films van eigen bodem, Zeeuws of Schouws dus. Op 19 januari 1956 werd onder auspiciën van de vissersvereniging 'Helpt elkander' (in samenwerking met de vereniging Stad en Lande) in de graanbeurs-zaal van het "Huis van Nassau" 'de Zeeuwse oesterfilm' vertoond. Kennelijk was de tijd ook rijp, want op 29 september 1956 werd in restaurant Mondragon een bijeenkomst belegd om tot oprichting te komen van een amateur- smalfilmclub op Schouwen-Duiveland, die werd bijgewoond door een tiental belangstellenden. Op 26 april 1957 werden op initiatief van de Oranjevereniging Kerkwerve door oud-burgemeester Baas enkele films vertoond over de februari- ramp en de wederopbouw van het dorp. Iets soortgelijks gebeurde op 19 februari 1959 in het dorpshuis van Serooskerke, waar de documentaire 'De ramp' werd vertoond met beelden van Noordwelle en Serooskerke in 1953. Een andere produktie die de aandacht trok was "De bewoners van de inlagen", een film over het rijke vogelleven op Schouwen van de Haamsteedse filmer Jaap van den Berge, die op 27 mei 1963 in een uitverkocht hotel Bom in première ging. Deze film werd later ook elders op het eiland vertoond, met name in Kerkweive en Brouwershaven. Filmliga Een laatste ontwikkeling in de filmvertoning op Schouwen-Duiveland is nog niet tegen het licht gehouden. Het betreft de oprichting in 1962 van de Zierikzeese filmliga in navolging van soortgelijke initiatieven elders in het land. Reeds in 1961 130

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2007 | | pagina 132