was er in een brief van het Hoofdbestuur van het 'Nut' aan de heer Hartog in Haamstede hierop gezinspeeld. De liga stelde zich de vertoning van de betere film ten doel. Initiatiefnemers waren de Zeeuwse Volksuniversiteiten, de Kunstkring van het Nut van 't Algemeen te Zierikzee. Deze laatste vereniging had overigens al sinds 1957 film vast in haar programma opgenomen. Het eerste reguliere bestuur stond onder leiding van de 'presidente', hoofdverpleegster Reijntjes, die geassisteerd werd door de heer mr W.P. Martens, geschiedenisleraar aan het Prof. Zeemanlyceum als secretaris en als penningmeester de heer D. H. de Kup, een jonge tandarts die zich in Haamstede had gevestigd en in zijn Amsterdamse studietijd in aanraking was betere film. De eerste filmvoorstelling vond plaats op vrijdag 18 mei 1962 in de Concertzaal met de film "Gaslight". De filmliga hield het in ieder geval vol tot 1965 en vertoonde uiteenlopende films als "De één en veertigste", "Le ballon rouge", "The league of gentlemen, "Viridiana", "Me and the colonel" en "Lawrence of Arabia". In 1964 had de filmliga een nieuwe voorzitter, de heer Breekweg uit Renesse, die er voor pleitte vanuit de filmliga te zorgen voor filmvorming voor jongeren, evenwel zonder dat daarbij "onverteerbare films" zouden worden gepresenteerd. Geen filmliga-activiteit, maar wel bijzonder was de avond die de Zeeuwse Volksuniversiteit op 13 maart 1964 organiseerde in de foyer van de Concertzaal. Spreker was Philip Bloemendal, dé stem en dus de anchorman van het Polygoon journaal, die ook de documentaire "35 jaar filmjournalistiek" vertoonde. De filmliga vertoonde ook nog tot en met 1966 haar films in de Concertzaal waarna dit type voorstellingen in ieder geval nog tot 1968 werd voortgezet door de Zeeuwse Volksuniversiteit. Besluit De hoogtijdagen van de film op celluloid als exclusieve beelddrager waren echter geteld. Het medium had in de 20e eeuw een enorme vlucht genomen. In ieder geval al vanaf 1934 werd er geadverteerd met de "thuisbioscoop" en in I960 wordt bij het Nut van 't Algemeen al gesproken over de veronderstelde concurrentie van de televisie voor de verenigingsavonden. Curieus genoeg werd aanbevolen dan nog maar eens een film te vertonen. Toch was het tijdperk voorbij waarbij film in de bioscoop de meest moderne en tot de verbeelding sprekende vorm van vrijetijdspassering was, zoals moge blijken uit een lijst van maar liefst 58 films die Wim de Vrieze tussen 1948 en 1958 in Haamstede zag. Zowel in Haamstede als Zierikzee was het na 1966 gedaan met de reguliere filmvertoning. De Concertzaal behield nog geruime tijd haar licentie om bij tijd en wijle toppers uit het bioscoopbedrijf te kunnen vertonen en ook ten plattelande werden her en der nog films vertoond, vaak op het voor dit soort voorstellingen geschoeide lómm-filmformaat. Met de komst van video als beelddrager en later de personal computer was het definitief gedaan met film als exclusieve beeld drager en eindigt de geschiedenis van de filmvertoning in de oorspronkelijke zin van het woord op Schouwen-Duiveland in de 20e eeuw. Bronnen en literatuur Kranten in Gemeentearchief Schouwen-Duiveland Zierikzeesche Nieuwsbode De Vrije Stemmen Archieven in het Gemeentearchief Schouwen-Duiveland: NV Concertzaal 131

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2007 | | pagina 133