END RIK EI NOG ÊÊL VEE STIKJES TE LAAHEN. Een dialectschrijver van nu met typische elementen uit het dialect van Schouwen-Duiveland door drs. Rob C. van Leeuwen Inleiding In een dialectartikel in de Kroniek van het voorgaande jaar met de titel '...geweun, spontaan, zo 'k. dinke schrief ik 't op....', heb ik geschreven dat de meeste dialectschrijvers niet altijd even nauwkeurig zijn bij het weergeven van dialectklan ken. Als excuus voor dit verschijnsel werd door mij aangege ven dat ons alfabet niet toereikend is om alle klanken uit ons dialect op de juiste wijze weer te geven. Wel is in het bewus te artikel vermeld dat een aantal dialectschrijvers er toch in geslaagd is om met geschreven dialect de werkelijkheid van correcte klankrealisatie te benaderen. Ik noemde destijds uit de vorige eeuw onder andere wijlen Ad Leijdekkers en Tinus Bij de Vaate als positieve representanten van het schrijven in het dialect. In de huidige tijd hoort ook zeker Endrik in het rijtje van dialectschrijvers die op een zeer aanvaardbare wijze het dialect uit de Westhoek in geschrift gestalte geven. Aan de hand van enkele dialectfragmenten van Endrik zal ik in dit artikel stil staan bij een drietal dialectelementen die kenmerkend zijn voor het dialect van Schouwen-Duiveland. Het gaat hierbij clan om: persoonlijke voornaamwoorden in subjectvorm1 meervoud, de voor het dialect van Schouwen-Duiveland typisch dialectische constructie met 'hebben te infinitief en tot slot het gebruik van 'perifrastisch doen'2. Alvorens tot de fragmenten en wat taalkundige kanttekenin gen over te gaan eerst wat over leven en werk van Endrik. Wie is Endrik? Er zijn nog wel eens schrijvers die zich hullen in een mysterie over hun identi teit. Zo is onze Endrik niet. Endrik, pseudoniem voor Henk Blom werd geboren in Nijmegen. In het jaar 1955 kwam hij vanuit Nijmegen naar Renesse. Hij had in Nijmegen zijn studie aan de kweekschool voltooid en startte in Renesse als jong onderwijzer aan de openbare lagere school. In 1959 werd hij hoofd van dezelfde school. De belangstelling voor taal en dialect was bij Endrik van jongst af aan aanwezig. Zijn vader was afkomstig uit Noord-Holland en sprak het Westfries dialect, zijn moeder kwam uit de Achterhoek en was vertrouwd met het dialect uit die streek. Endrik trouwde later met een 'Renessance' (inwoonster van Renesse), zoals hij dat noemt. De vele contacten die voortvloeiden uit zijn functie van hoofd der school en het feit dat hij een Schouwse schoonfamilie had, zorgden ervoor dat Endrik zich het dialect van Schouwen-Duiveland in de loop der jaren eigen kon maken. Markant hierbij is dat in de taalkunde op basis van onderzoeken is geble ken dat men slechts tot het I4e levensjaar zich op een aanvaardbare wijze een dialect kan verwerven. Endrik is dus een positieve uitzondering op dit weten schappelijk onderzoek. Henk Blom 135

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2007 | | pagina 137