nieuwjaarsrecepties van aanvankelijk de gemeente Westerschouwen en na de samenvoeging van de gemeente Schouwen-Duiveland met Vondeliaanse nieuw jaarsconferences opgeluisterd. In 2001 verscheen overigens ook bij boekhandel De Vries 'Strao in aore ver'aelen', van de hand van het echtpaar Leni en Henk Blom. Endrik is niet alleen vaardig met de taal in het dialect, maar ook in de stan daardtaal weet Henk Blom van wanten. Hij schrijft musicals gebaseerd op bij belse verhalen. Deze musicals worden jaarlijks met veel succes uitgevoerd in de Jacobuskerk te Renesse. Overigens is hij niet alleen de auteur maar ook de regis seur van deze drukbezochte toneelvoorstellingen. Het is bijzonder dat bijna 100 vrijwilligers uit Renesse/Noordwelle aan deze manifestaties deelnemen. Het gaat dan om regelmatige kerkgangers, maar ook om buitenkerkelijken. De opvoerin gen zorgen zo voor een toenemend gemeenschapsgevoel in het dorp Renesse. In samenwerking met Ger van den Bosch en Pim Meerhof schreef Henk Blom een fraaie bundel over de geschiedenis van de Jacobuskerk te Renesse onder de titel '500 jaar Jacobuskerk in het hart van Renesse'. Deze bundel werd in 2006 uitgegeven ter gelegenheid van het 500-jarig bestaan van dit gotische kerkge bouw. Muzikaal speelt Henk Blom ook zijn partij mee. Al op jeugdige leeftijd werd hij lid van de Nijmeegse Postharmonie. Hij was niet minder dan 40 jaar diri gent van het fanfarekorps Luctor et Emergo uit Renesse. Nu speelt hij nog in het Valcooch4 ensemble en dat doet hij al 26 jaar. Het ensemble speelt blokfluitmu- ziek en treedt veelal op in kerkdiensten. Henk geeft nu nog leiding aan het Schouws Koperensemble. Dit ensemble ver leent eveneens van tijd tot tijd haar medewerking aan kerkdiensten in de regio. Na deze korte uiteenzetting met betrekking tot deze creatieve alleskunner, vol gen nu wat dialectfragmenten van Endrik met daarbij enige taalkundige overwe gingen. Ik vermeldde al dat Endrik ook schrijft over dagelijkse gebeurtenissen. Welnu, Endrik ziet het als een groot voordeel dat hij en zijn vrouw niet over een afwas machine beschikken. Zo wordt er onder het afwassen van de vaat heel wat tus sen hem en zijn vrouw besproken. Delta, onze provinciale energieverstrekker, krijgt een veeg uit de pan. D'n ofivas Wulder doe vee saeme, de vrouwe in ikke. M'n bin êêl blie, da m 'n dat kunne. Loape bevobbeld, want d'n dokter ei ezeid dat ons bewehe motte. In me bin êêl aarg van annemen, de vrouwe 't mêêste. Dust zó maeke m'n nog a 's 'n rondje in dan zie m 'n glieke oe dat 't 'r in 't durp bie staet. In dan gewoon loape, nie mit van die raore stokken. Wat of ons ok mêêstentieds saeme doe is d'n ofwas, in dat doe m 'n a zó lank as ons etrouwd bin. In da's lank, Me bin d'r dan ok van overtuugd, dat 'r meer echtscheidingen ekomme bin, toe dat d'n ofwasmesjiene ekocht kon 'ore. Zó slecht as saeme be'ange vö j'n 'uwlijk schient te wezen, zó goed is d'n ofwas. 't Waarkt op de vrouwe ok êêl verfrissend, want ze bedienk dan anêêns aomè diengen, die dat ze verhete was te vertaaien. Dust dan is 't 'n gekwek, dae kunne de Vrouwen van Noe of de Vrouwen van Schouwen in aol die aore vrouwen- verêênehiengen nie tehenop. Ik wete ok nog van 'n moeder, ik noeme gin naem, die tehen mien zei: Jie doe de sexvoorlichtieng an de kinders op de schole, ma 137

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2007 | | pagina 139