Wanneer je in de Grote Van Dale het werkwoord hebben opzoekt, duizelt het je van de betekenissen en gebruiksmogelijkheden van dit werkwoord. Je vraagt je wel af hoe moeten al die verschillende gebruiksmogelijkheden zich toch kun nen nestelen in het langetermijngeheugen van de taalgebruiker. Bovendien is het raadselachtig hoe al die verschillende gebruiksmogelijkheden na nesteling in dat langetermijngeheugen ook weer, bij wijze van spreken op afroep, direct toege past kunnen worden. Dat is al met al een bijzonder complexe materie. Met betrekking tot de 'dialectische te infinitiefconstructie' bleek in mijn dialect onderzoek dat de dialectsprekers van Schouwen-Duiveland deze constructie in hoge mate als juist ervoeren, terwijl het voor de standaardtaal dus niet juist is. Zinnen met hebben te infinitief te staan werden door de informanten beoordeeld zoals aangegeven in onderstaande tabel: totaal 76,7 west 90,0 midden 90,0 oost 50,0 jong 73,3 oud 89,0 Acceptatie dialectische hebben te infinitief-constructie' Conclusies: De dialectische 'hebben te infinitief-constructie' wordt in ongeveer 77 pro cent van de voorkomende gevallen als standaardtalig juist aangemerkt. Hoewel de verschillen tussen de drie subregio's met betrekking tot de dialecti sche 'hebben te infinitief-constructie' in statistisch opzicht niet als significant kunnen worden aangemerkt, valt de hogere score van acceptatie door de subre gio's west en midden ten opzichte van oost op (90 90 50). De scores van oud en jong met betrekking tot de acceptatie van de dialecti sche hebben te infinitief-constructie wijken statistisch gezien niet zo veel van elkaar af. (89 73). Al met al gaat het hier dus over een dialectelement dat nog behoorlijk stevig in de schoenen staat. Ik ga weer even terug naar Endrik. Het is niet alles politiek wat de klok slaat bij genoemde dialectschrijver. Ook bijzondere gebeurtenissen en situaties uit het verleden bieden Endrik de mogelijkheid om in het dialect smeuïge verha len te vertellen. Aan het eind van de column doet hij ook nog een promotionele oproep om naar ons eiland te komen. Het deed me denken aan MCD" die in de vijftiger jaren van de vorige eeuw al 'Kom eens naar ons eiland toe' zong. 142

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2007 | | pagina 144