Conclusies-, Het gebruik van 'perifrastisch' doen in zinnen wordt door ongeveer 28 procent van de dialectsprekers op Schouwen-Duiveland als standaardtalig aanvaardbaar aangemerkt. In de westelijke subregio ligt de score voor de acceptatie van 'perifrastisch doen' significant hoger dan in de overige twee subregio's. In de verhouding oud/jong is geen sprake van significante verschillen in de acceptatie van het gebruik van 'perifrastisch doen'. Al met al houd ik het gebruik van 'perifrastisch doen' op een teken van taal zwakte, al moet ik zeggen dat ik de suggestie van Endlik ook de moeite van een nader onderzoek waard vind. Slotwoord Taal is een bijzonder fenomeen, dat in de loop der tijd verandert. Dat is niet alleen het geval bij standaardtalen, maar ook bij dialecten. Het verschil daarbij is dat bij standaardtalen er woorden bijkomen en andere weer verdwijnen. Bij dia lecten gaat het helaas altijd maar weer over verdwijnen. Dat er dialectelementen zijn die minder snel verdwijnen is gelukkig een feit Het ging in dit artikel om een aantal van die dialectelementen die verschillen in hun houdbaarheidsdatum aan de hand van grappige fragmenten van een goede dialectschrijver met vanzelfsprekend in het oogspringende dialectelementen in zijn geschreven dialect. Endrik was daarvoor een uitstekende kandidaat. Lijst geraadpleegde literatuur Bree, Cor van. Historische Taalkunde, 2e druk, Leuven,'Amersfoort 1996. Bree, C. van, Sociale en regionale taalvariatieLeiden 2001 Bybee, Joan, A functionalist approach to grammar and its evolution, 1998 Cornips, Leonie: De hardnekkige vooroordelen over de regionale doen infinitiefconstructie. In: Forum der Letteren, jaargang 35 (1994) 4 (december) p. 282-294. Driel, Lo van, Taal in stad en land- Zeeuws, le druk, Den Haag 2004. Leeuwen, Rob C. van, Het dialect op Schouwen-Duiveland anno 2004, doctoraalscriptie Vin, A. de, Het dialect van Schouwen-Duiveland, grammatica en historie', Assen 1953. (Het betreft hier de handelseditie van de dissertatie.) Vin, A. de, A.F. van de Zande-Vleugels Schutter, B. Oele, Dialect op Schouwen-Duiveland In de twee de helft van de twintigste eeuw', Biervliet 1998. Wal, Marijke van der, in samenwerking met Cor van Bree, Geschiedenis van bet Nederlands, Utrecht 1992. Weijnen, A., De ouderdom en het isolement van het Schouwens dialect. In: Onze taaltuin, jaargang 9, (1940) p.161-184. Bron: Gesprekken met Henk Blom in juli, augustus 2007. Noten 1 Subjectvorm is hetzelfde als onderwerpvorm. Het gaat dus over persoonlijke voornaamwoorden die grammaticaal als onderwerp worden gebruikt: ons gae nae schole.mun bin tuus eweest etc. 2 Het verschijnsel dat werkwoordsvormen, ten onrechte worden omschrevem met een vorm van het werkwoord doen wordt in de taalkunde aangeduid als perifrastisch doen. Voorbeeld: Hij doet iedere zaterdag de auto wassen. 3 'Ons Eiland' is een wekelijks verschijnend huis-aan-huisblad voor Goeree-Overflakkee en Schouwen-Duiveland. 4 Valcooch was een schoolmeester uit de 17e eeuw. Het ensemble bestaat uit 4 (exlleerkrachten). 5 Een methode van dialectonderzoek waarbij je de taalontwikkeling over een periode van onge veer 40 jaar kunt volgen. 145

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2007 | | pagina 147