In de eerste fase zullen de beide huizen hebben bestaan uit één. met tussen- wandjes onderverdeelde, grote ruimte met een centraal gelegen stookplaats (zaalhuis). In deze ruimte werd gewerkt, gehandeld en geleefd. Een gemeen schappelijk kenmerk van de aangetroffen woonhuizen was dat deze in het aan de straat grenzende vertrek van stenen vloerdelen waren voorzien. Deze vloerdelen bestonden uit hergebruikte en sterk gesleten bakstenen op een fundering van klei en zand, en werden bijeengehouden door houten planken en kleine paaltjes. Vaak sloten de stenen vloerdelen niet aan op de muren. Het lijkt erop dat met name de stookplaatsen en de ingangspartijen van de huizen van zo'n constructie waren voorzien en dat de rest uit lemen vloeren bestond. Detailopname van een bakstenen vloer met haardplaats rechts van het midden. 1400-1450 (Bron: De Koning et ai 2007). De woonhuizen verschilden echter ook in detail, materiaalkeuze en uitvoering. In de I4e eeuw bestonden de woonhuizen uit houtbouw (houten skelet met lemen wanden of vakwerk en rieten dak) op een bakstenen fundering (voet). Eén van de beide huizen werd tot in de I6e eeuw telkens weer als vakwerkhuis herbouwd. Het proces van geleidelijke verstening, de ontwikkeling van vakwerkbouw op bakstenen voet naar volledig bakstenen wanden en een hard tegeldak, bleef bij dit huis beperkt tot het aanbrengen van een bakstenen scheidingswand in de periode 1400-1425. Geheel anders daarentegen verliep de ontwikkeling van het tweede huis. Bij dit huis was de scheidingswand tussen het voorvertrek (werkruimte, atelier of winkel) en de private ruimte (achterkamer, slaapvertrek) van begin af aan in baksteen uitgevoerd. Na enkele kleine aanpassingen en reparaties gedurende het laatste kwart van de I4e eeuw wordt het huis met de bakstenen scheidingswand kort na 1400 sterk gewijzigd herbouwd. Het huis werd zowel langer doordat een deel van het middengedeelte van het perceel bij het huis werd betrokken, alsook iets breder. De opvallend bredere fundering ten opzichte van de vorige bouwfase duidt erop dat het huis nu voorzien werd van bakstenen zij- en achtergevels en waarschijnlijk ook voorzien van een stenen pannendak waarvan enkele daktegels tijdens de opgraving zijn teruggevonden. 12

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2007 | | pagina 14