Achterzijde van een groot bakstenen huis uit de 14e eeuw, reconstructie in Archeon. Wellicht heeft het huis uit de eerste helft van de 15e eeuw, er iets van weg gehad, al zal het waarschijnlijk minder fraai zijn uitgevoerd (bron: De Koning et al. 2007). De fundering van de voorgevel was minder zwaar uitgevoerd. Waarschijnlijk was de voorgevel nog (gedeeltelijk) van hout. Dit had als groot voordeel dat er veel ramen in geplaatst konden worden die zorgden voor licht in het voorvertrek. Door de nieuwbouw ontstond een groot bakstenen zaalhuis, bestaand uit een voorvertrek van 7,5 bij 5 meter (binnenmaten) en een achtervertrek met dezelfde afmetingen. Het voor- en achtervertrek vormden één geheel, één constructie. De vroegere bakstenen scheidingsmuur tussen beide vertrekken werd nu vervangen door een houten opvolger. Van de achterkamer zijn behalve funderingen ook houten palenrijen teruggevonden. Het betreft middenstijlen of eventueel dragers van een tussenvloer. De middenstaanders verdeelden de achterkamer in twee beuken. Over de reden voor deze constructie valt weinig met zekerheid te achterhalen.21 Het kan een aanwijzing zijn voor de aanwezigheid van een meer volwaardige verdieping clan bij eenvoudiger woonhuizen die bovendien intensief en/of voor opslag van (zware) goederen werd gebruikt. Omdat cle middenstaanders doorliepen tot in het (eveneens vernieuwde) stalgedeelte bestaat de mogelijkheid dat het woonhuis en de (ook tweebeukige) stal onder één dak waren samengevoegd. Overzichtsfoto van het stalgedeelte (1350-1450; bron: De Koning et al. 2007). 13

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2007 | | pagina 15