'U k - Y' -N 4 f: 7 4" Bijzonder zijn de vele houtvondsten, ook fragmenten van vele dagelijkse voorwerpen waaronder elf houten napjes, drie schalen en een juk, die zelden worden teruggevonden bij archeologisch onderzoek. Maalstenen voor graanbereiding, alsmede consumptie- en slachtafval van rund, schaap of geit en varken geven een indicatie van het dagelijkse voedsel. De soortenrijkdom van het botanische materiaal is eveneens opvallend. Druiven en vijgen waarvan de resten in verscheidene waterputten zijn aangetroffen, kunnen ter plaatse geteeld zijn.24 Dat er echter ook voedsel uit het buitenland de bewoners van de Korte Nobelstraat bereikte, blijkt uit de vondst van 37 kreeftenschaartjes van langoustines Nephros noruegicus, kleine of Noorse kreeft) in één van de andere waterputten. 3 f" I V - - 0 Kreeftenschaartjes van langoustines uit een waterput uit het eind van de 14e - begin van de 15e eeuw (bron: De Koning et al. 2007). Deze voor de kust van Noorwegen en Bretagne, maar ook in de Middellandse zee gevangen kreeften werden als delicatesse gewaardeerd.25 Aangezien deze kreeftensoort voor zover bekend nog niet eerder tijdens archeologische opgravingen is aangetroffen, is onduidelijk in hoeverre de vondst uit Zierikzee wijst op een bijzondere status of welstand van de bewoners. In zijn totaliteit duiden de verschillende materiaalcategorieën op bewoners uit de sociale middenklasse. De postmiddeleeuwse bewoning (1600-1950) Van de postmiddeleeuwse bewoning zijn voornamelijk gefragmenteerde en weinig samenhangende opgravingsgegevens beschikbaar. Dit wordt mede veroorzaakt doordat de bewoning uit deze fase, door de (betrekkelijk) ondiepe ligging ten opzichte van het huidige maaiveld, in veel sterkere mate aan sloop en bijvoorbeeld erosie onderhevig is geweest dan de oudere bewoningsfasen. Duidelijk is wel dat een deel van de bebouwing na de lóe eeuw in verval raakte en werd afgebroken. Delen van het terrein kwamen braak te liggen, van een deel van de bebouwing restten nog slechts uitgebroken funderingen die erop duiden dat het materiaal elders is hergebruikt. Opnieuw werden op het terrein greppels gegraven. In de 17e en 18e eeuw werd het braakliggende terrein mede gebruikt 15

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2007 | | pagina 17