Correspondentie Sociëteit werd in 1802 opgeheven, onder meer als gevolg van de politieke onrust na de Franse inval en economische teruggang van het land. Sterrenkunde In Zierikzee was voor astronomie eveneens interesse. In de jaren 1773-1780 werd in vier delen de vertaling uitgegeven van ASTRONOMIE of STERREKUNDE, Zamengesteld door den Heer De La Lande, Raad des Konings van Vrankreyk. Tussen 26 augustus en 26 november 1768 werd de mogelijkheid geboden om hier op in te tekenen. Op deze intekenlijst komen negen namen uit Zierikzee voor: de predikanten J. A. Blanck en J. van de Velde, dr. A. J. 's Graeuwen en notaris C. 's Graeuwen, de boekhandelaren J. de Kanter en P.O. van den Thoorn, dr. P. van Noemer, raad der stad, schilder J. Rhodius en de hierboven reeds genoemde A. van der Schatte. Een kleurrijke verzameling mensen en beroepen uit een plaats. Het beroep van Jan Rhodius (17..-1780) valt enigszins uit de toon, maar opgemerkt mag worden dat hij niet zomaar een huisschilder was. Begaafder op zijn vakgebied dan anderen onderhield Rhodius nauwe contacten met Job Baster. Hij tekende en schilderde de platen voor verscheidene van diens publicaties. Dat Baster hem zeer waardeerde blijkt uit het feit dat hij Rhodius bij testament "het door de Heer Christiaan Sep geschilderde Goudvisje, hangende in een verguld lijstje op den heer Testateurs Boekenkamer hangende" vermaakte."' Een merkwaardig begin Het moment van oprichting van het Zierikzeese "Natuurkundig Genootschap" is in nevelen gehuld. Tot nu toe is geen enkel document over het ontstaan gevonden. We mogen er van uit gaan dat het college in het laatste kwart van de achttiende eeuw ontstond. Een groep mannen was geïnteresseerd geraakt in natuurwetenschappen en wilde zich hierin tijdens een gezellig samenzijn verdiepen. Het eerste document dat blijk geeft van het bestaan van het 'Physisch College' dateen van 31 maart 1794. Toen liet Zierikzeeënaar J. de Kanter Phil, zn. een gloedvol zelfgemaakt gedicht drukken, waarvan de titelpagina vermeldt: Albertus van der Schatte 1735-1807) Albertus van der Schatte. A.J.C. Hagesteijn: Bierbrouwerijnijverheid in Zierikzee. Kroniek van het land van de zee meermin 1993 n r. 18. 38

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2007 | | pagina 40