levensschets of een biografie. Ik hanteer een chronologische volgorde van het geboortejaar. 1. Jacobus van der Baan (Zierikzee 1750-1826), van beroep chirurgijn en vroedmeester, troffen we al aan als bewoner van het pand van het Natuurkundig Genootschap. Deze zoon van schoolmeester Joost van der Baan bezocht de Latijnse School te Zierikzee. Daarna werd hij chirurgijnsleerling. Tussen 1773 en 1775 volgde hij in Parijs lessen in chirurgie, verloskunde en oogheelkunde. Hij bracht de laatste ontwikkelingen op verloskundig gebied mee naar Zierikzee, waar hij zich vestigde. In 1786 kreeg hij een aanstelling als chirurgijn aan het Gasthuis. Vanaf 1781 gaf hij op verzoek van het stadsbestuur gelegenheid aan leerling-vroedvrouwen om verloskundige ervaring op te doen. Het is heel goed mogelijk dat hij als amanuensis optrad tijdens de bijeenkomsten van het Natuurkundig Genootschap. 2. Abraham van Linden van den Heuvellde man die de feestelijke (her) openingsrede van het genootschap schreef en uitsprak, werd geboren in Vlaardingen op 24 oktober 1756, als zoon van een reder/koopman en burgemeester. Zelf was hij reder, touwslager en haringkoopman. In zijn vrije tijd hield hij zich graag bezig met natuurkunde en was een der eerste leden van het 'Bataafsch Genootschap van Proefondervindelijke Wijsbegeerte", dat op drie juni '1769 te Rotterdam werd opgericht. Van Linden van den Heuvell schreef en gaf uit: "Verhandeling over de stelling: water weegt in water". Vanwege zijn uitgesproken patriottische gezindheid werd hij op vijf september 1788 voor eeuwig verbannen uit Holland en West-Friesland. Op acht oktober 1788 legde hij de poorterseed af in Zierikzee. Zijn wetenschappelijke interesse spreekt ook uit het feit dat hij vanaf de oprichting in 1793 lid is geweest van de "Koninklijke Maatschappij van Natuurkunde onder de zinspreuk Diligentia" (Door Vlijt) te Den Haag, aan het Lange Voorhout. Deze vereniging heeft de bestuursleden steeds bijgehouden op een lijst." In de eerste 66 jaar van zijn bestaan wisselde de voorzitter elke maand. De naam van Abraham van Linden van den Heuvell komt ook voor op deze lijst.12 Ook Diligentia kocht in 1804 een eigen gebouw. Van Linden van den Heuvell woonde tussen 1788 en 1795 te Zierikzee. Na de politieke omslag werd de verbanning opgeheven en was hij vanaf twee februari 1795 lid der voorlopige Municipaliteit te Vlaardingen, waarvan vanaf 27 maart President en Maire. In 1796 was Zierikzee kennelijk zijn woonplaats, want dat jaar was hij tot achttien april lid der Zierikzeese Municipaliteit. Tussen 22 april 1796 tot 31 oktober 1797 trad hij op als Volksvertegenwoordiger van Zeeland. Mogelijk verbleef hij hiervoor langdurig in Middelburg, waar hij zich bezig hield met diverse bestuurlijke taken, zoals Commissaris van het Uitvoerend Bewind bij het departement van de Schelde en de Maas. Van Linden van der Heuvell overleed te 's Gravenhage op een september 1832.13 3.Johan de Kanter Phz. werd op 21 juli 1762 te Wissenkerke geboren. Nadat hij al jong zijn ouders verloor, werd hij opgevoed door zijn oom en voogd, notaris Willem Houwer14 en diens vrouw Clara van den Thoorn, in het huis Poststraat 36. De slimme jongen bezocht de Latijnse school te Zierikzee en wilde graag studeren. Maar zoals dat in die tijd ging, de opvoeder besliste over de toekomst en oom Houwer leek het het beste dat Johan ook notaris zou worden. Al op 22-jarige leeftijd werd hij tot dit ambt toegelaten. Maar de tijden waren politiek woelig en een zichtbare voorkeur kon zeer nadelig zijn. Zijn praktijk floreerde niet, zodat naar een andere bron van inkomsten moest worden uitgezien. Wis- 43

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2007 | | pagina 45