berekening van den tijd der Watergetijden (1807); Natuur- en geschiedkundige beschrijving van den Watervloed (1820); Koordentafel om hoeken op het papier te meten (1809); en Gemeenzame gesprekken over de nieuwe maten en gewichten (1820). Belangrijk voor de Zeeuwen was ook: Handboekje voor de ingezetenen van Zeeland over de aldaar in gebruik zijnde maten en gewichten, vergeleken met het metrieke stelsel (1820). In opdracht van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen verscheen van zijn hand in 1818 Plichten omtrent stervenden en gestorvenen, wat in 1822 door bemoeienis van het Zeeuwsch Genootschap in het Frans werd vertaald. Op landbouwkundig gebied verscheen De Meekrapteler of bereider. Maar ook schreef hij artikelen in de Konst en Letterbode, De Vaderlandsche letteroefeningen, De Vaderlandsche Bibliotheek en de Vriend des Vaderlands. En vooral veel voor het Zeeuwsch Genootschap. Zijn belangrijkste geschiedkundige werk is wel de Chronyk van Zierikzee (1794), welke veel informatie verstrekt over de periode voor 1795. In berijmd proza is tot nu toe alleen het gedicht bekend dat hij in 1794 voordroeg ter afsluiting van de activiteit van het genootschap. Johan de Kanter overleed te Middelburg op 23 september 1841. 4. Nicolaas de Kater is de vroegst bekende voorzitter (ook wel directeur genoemd) van het Physisch College. De Kater werd te Zierikzee geboren in juni 1771. Hij studeerde af in Leiden als medicinae doctor op 20 november 1795. Aansluitend vestigde hij zich als dokter in zijn geboorteplaats en ging wonen op het adres Havenpark 27.16 Gedurende lange tijd was hij president van de plaatselijke Commissie voor Geneeskundig Toe(ver)zicht. Ook politiek had zijn belangstelling; hij was een vurige patriot. Gezien de omwenteling had men nieuwe, Frans gezinde bestuurders nodig en al snel belandde De Kater op het regeringspluche van de stad. Op 31 december 1802 volgde zijn installatie als president van het stadsbestuur. Behalve deze post bekleedde hij ook de functie van president van het College van Curatoren der Stadscholen. In 1806 werd het vaderland tot koninkrijk omgevormd en trad Napoleons broer Lodewijk aan als koning. Twee jaar later vaardigde de koning een decreet uit waardoor er een nieuw stadsbestuur moest worden benoemd. De Kater bleef het hoofd hiervan, maar droeg nu de titel burgemeester. Op zestien augustus 1809, korte tijd na de bezetting van stad en eiland door de Engelsen verliet hij, na de ondertekening van het capitulatieverdrag, Zierikzee. Dit besluit nam hij naar eer en geweten, maar werd hem erg kwalijk genomen door zijn medebestuurders. Maar op zeven september vertrokken de Engelse troepen en op vijftien september nam De Kater zijn post weer in. In 1810 werd de provincie Zeeland als een departement bij Frankrijk ingelijfd, waarna De Kater de titel maire ging dragen. Een jaar later beging hij een cruciale fout. In februari 1811 verkocht hij een groot deel van het oude stadsarchief. Er moest ruimte worden gemaakt voor de nieuw ingestelde arrondissementsrechtbank. Een enorme voorraad middeleeuwse stadsrekeningen en andere documenten werden verkocht, wat bijna 600 francs opbracht. Tot in de huidige tijd betreuren allen die zich met geschiedschrijving bezighouden dit feit. Na als maire verscheidene verkeerde beslissingen te hebben genomen, werd hij geschorst. Op twaalf december 1811 volgde zijn ontslag. Hierna vatte hij zijn oude beroep als dokter weer op. Zijn overlijdensdatum is veertien maart 1824. 5. Cornells Ekama is de persoon wiens naam we al tegenkwamen als onderhuurder van het pand van het Natuurkundig Genootschap. Ekama was Fries van geboorte. Op 31 maart 1773 zag hij het levenlicht te Paessens, waar 45

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2007 | | pagina 47