zijn vader predikant was. Hij trad in diens voetsporen en studeerde theologie in Franeker. In oktober 1796 werd hij als predikant te Eikerzee bevestigd door zijn oom Jacobus Johannes Groenewoud, predikant te Zierikzee. De kansel in het Elkerzeese kerkje, waarvan Ekama het evangelie ver kondigde. Bram Coomans: Scharendijke in oude ansichten deel 2. Europese Bibliotheek Zaltbommel 1987. In 1800 bevorderde de Franeker universiteit hem ook tot doctor in de wijsbegeerte en op 22 januari 1803 stelde de raad van Zierikzee hem aan tot lector honorarius in de natuur- en zeevaartkunde, op advies van de Curatoren der Stadsscholen. Op dat moment zal hij in Zierikzee zijn gaan wonen en als ongetrouwde man woonruimte hebben gevonden in het ons bekende huis. Ekama gaf al sinds zijn benoeming te Eikerzee voordrachten voor het Physisch College over onderwerpen op het vakgebied waarin hij was aangesteld. Daarin gaf hij blijk van een groot doceertalent. De Latijnse school bood niet meer uitsluitend een vooropleiding aan voor aanstaande academici, maar ook aan jongeren die een andersoortige loopbaan ambieerden. Tekenend hiervoor is dat er in 1805 zelfs een lector in de architectuur werd aangesteld. De aanstelling van een predikant als docent voor de exacte vakken was begrijpelijk vanwege zijn graad in de wijsbegeerte. Op 16 mei 1804 volgde zijn vaste aanstelling "als zijnde van groot nut voor de jeugd in 't bijzonder en voor de burgerij der stad in het algemeen" tot lector in de wis-, natuur- en zeevaartkunde. Hij verhuisde wel naar de stad, maar bleef nog tot maart 1806 als predikant van Eikerzee en omgeving functioneren. In hetzelfde jaar fungeerde hij ook nog als examinator van kandidaten voor belangrijke openvallende vacatures, zoals die van stadsfabriek (gemeentebouwmeester). In 46

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2007 | | pagina 48