behoren. Uitgesloten waren de banken, tafels en kasten 'zijnde hier onder niet begreepen den trap in de binnenkeuken naar de boven voorkamer'. De koper mocht het pand gaan gebruiken vanaf 1 mei 1822, 'tot welke tijd het huijs zal bewoond blijven door de heer Jacobus van der Baan, onder genot van zes en dertig gulden huur'. Dit liep voordelig af voor de heren verkopers. 'In het bod gesteld van wegens de verkoopers ter somme drie honderd gulden, vervolgens de oproeping gedaan zijnde, is na vijf onderscheidene verhoogingen het hoogste en laatste bod gedaan door den heer Jacobus van der Baan, chirurgijn, wonende binnen deze stad, ter somme van vijfhonderd en vijf gulden. Wijders de oproeping herhaalde reisen vervolgd zijnde en niemand meerder gebooden hebbende verklaarden de verkoopers vorschreeve huijs, erve en gevolgen te verkoopen en definitievelijk toe te wijzen aan en ten behoeve van genoemde heer Jacobus van der Baan voor de somma van vijfhonderd en vijf guldens, die verklaarde deze koop alzo te accepteren.' Het doek was definitief gevallen voor het Physisch College. Dit betekende het einde van een periode waarin de proefondervindelijke wetenschap een bescheiden rol speelde in het culturele leven in de stad Zierikzee. Definitief? Werd de opheffing door velen betreurd? Was er echt geen interesse meer voor de wonderen der natuur in Zierikzee? Elders in het land werden na 1821 nog Natuurkundige Genootschappen opgericht. De lijst van Snelders (zie literatuuropgave) geeft aan dat het er minstens dertien waren in deze periode in Nederland. Meestal gebeurde dit in wat omvangrijker plaatsen, onder andere Groningen, Leiden, Arnhem en Maastricht. Opvallend is het dat de provincieplaats Meppel twee Natuurkundige Genootschappen bezat. Een dateerde uit 1809 en de andere uit 1843. In Zierikzee bleef het na 1821 een tijdlang stil op dit gebied. Totdat plotseling op 24 september 1841 een advertentie in de Zierikzeesche Courant verscheen: De ondergetekeende heeft de eer aan alle beminnaars der Wetenschappen te berigten dat, tot het wederoprigten van een NATUURKUNDIG GENOOTSCHAP, heden een exemplaar van het Project-Reglement, door het E.A. Stedelijk Bestuur voorlopig goedgekeurd, aan de huizen zal worden rondgezonden, ten einde op het laatste dezer week cle Lijst der Inteekening te doen aanbieden. De bekende kunstmin der Inwoners van dit Eiland doet hem met grond vertrouwen, dat deze zoo nuttige als aangename onderneming den noodigen bijval zal vinden, om met een goed gevolg en als bijdrage tot ware verlichting te worden ten uitvoer gebracht. Ten einde hun, die, bij het rondbrengen der gemelde stukken abusivelijk mogten worden overgeslagen, in de gelegenheid te stellen, aan dit Genootschap deel te nemen, is deze publieke annonce strekkenden algemeen bekend te maken, dat de reglementen gratis verkrijgbaar zijn ter Drukkerij van De LOOZE en VAN DER WEIJDE: terwijl de lijst van inteekening te huize van den ondergeteekenden gedeponeerd ligt. Van der Velde Stadsarchitect 50

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2007 | | pagina 52