Deze keer koos men voor een andere benadering: een zo groot mogelijk ledental, afkomstig uit alle lagen van de bevolking. De naam wijzigde in "Genootschap Physica". Het bestuur maakte nu vaker gebruik van de media. Aanvankelijk vinden we elk jaar rond eind september in de Zierikzeesche Courant een bericht over de aanvang van de lessen, waaruit blijkt dat het genootschap van half oktober tot eind maart om de week op donderdagavond om zeven uur precies bijeenkwam ten huize van een van de leden. In 1842 was dit bij cle koopman A. Paulusse, Lange Nobelstraat 26.21 Behalve koopman was hij ook uitbater van een soort herberg. Later veranderde de plaats van samenkomst. Uit een annonce in 1844 blijkt dat de genootschapsavonden werden gehouden "ten huize van den heer A.P. de Looze". We weten niet of en hoeveel instrumentarium er aanwezig was. Hoogstwaarschijnlijk zorgde de lector hier zelf voor. Stadsarchitect Adriaan van der Velde woonde in het pand in de Noordhavenpoort. Foto uit ongeveer I960 door Joop Volken (Coll. Gemeentearchief Schouwen-Duiveland, Zierikzee Enige leden van het Genootschap Physica Ook van dit genootschap zijn slechts enkele leden bekend. 1 .Anthony Paulusse (1796-1873.) stelde zijn huis beschikbaar om de bijeenkomsten te houden. Paulusse was koopman van beroep en bewoonde met zijn gezin het pand Lange Nobelstraat 26. Hij behoorde tot de rooms-katholieke minderheid in het stadje. In 1836 berichtte hij via de Zierikzeesche Courant dat hij eigenaar was geworden van lokaal "den Hollandschen Tuin" in de Lange Nobelstraat, welke "nu tevens is ingerigt tot het behoorlijk doen stallen van 80 paarden en voorzien van eene ruime plaats voor de rijtuigen. Door hem niets verzuimd zijnde om het gehele Lokaal ten gerieve van Landbouwers in te rigten." 2. Benjamin Kam (1796-1869), predikant te Dreischor van 1825 tot zijn dood, was naar alle waarschijnlijkheid lid van het Genootschap Physica. Kam studeerde in Leiden theologie en natuurfilosofie, waar hij colleges volgde bij hoogleraar 51

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2007 | | pagina 53