Cornells Ekama. In 1818 deed hij mee aan een astronomische prijsvraag, uitgeschreven door de Leidse Universiteit, en won daarmee een prijs. In het familiearchief Kam te Amsterdam wordt een getuigschrift uit 1838 bewaard van de Leidse hoogleraar Jacob van Gelder, waarin deze zijn grote tevredenheid uitspreekt over de wiskundige lessen die Kam in Dreischor en omgeving heeft gegeven. Letterlijk schreef hij: "Dergelijke docenten in de wiskunde zijn tot nu toe maar schaars te vinden, zodat hij als mathematisch docent alle aanbeveling verdient."22 Misschien heeft hij zijn didactische kwaliteit ook ingezet binnen het genootschap. In elk geval publiceerde hij op zes april 1843 een artikel over een sterrekundig onderwerp in de Zierikzeesche Courant. 3. Hubrecht Goemans (1803-1889) was vanaf de heroprichting president, zoals is op te maken uit de jaarlijkse annonces. Deze boerenzoon uit Dreischor promoveerde te Leiden tot doctor medicinae en startte zijn praktijk in Zierikzee in 1828. Hij betrok het huis Havenpark 35, waar een kleine 100 jaar eerder Baster woonde. Zijn praktijk was omvangrijk en ook deed hij veel verlossingen. Net als Ermerins zette hij zich in voor de pokkenbestrijding door middel van vaccinatie. Dit leverde hem in 1828 en 1831 een gouden medaille op. Zeer verdienstelijk was zijn uitvinding om koepokstof te bewaren in capillaire glazen buisjes. Na publicatie hier over in 1871 leverde hem ook dit een gouden eremedaille op. Net als Baster had Goemans veel belangstelling voor natuurkunde. Na zijn dood in 1889 schonken zijn nakomelingen zijn grote collectie zoölogische en andere naturalia aan het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. 4.Adriaan Van der Velde Czn. werd in 1806 geboren in Schiedam, maar woonde tijdens zijn aanstelling in Veere. Zijn aanstelling als stadsarchitect te Zierikzee vond plaats in 1838. Van de tien sollicitanten werd hij de beste geacht. Hij bewoonde met zijn gezin het huis dat onderdeel uitmaakt van de Noordhavenpoort. Op 29 september 1853 vertrok met zijn familie naar Schiedam. Welke rol hij heeft gespeeld in het Genootschap Physica is niet duidelijk. Zijn naam komt alleen onder de oprichtingsadvertentie voor. 5. Pieter Hendrik van derWeijde (1815-1895), fungeerde tot 1848 als lector. Deze bijzondere en begaafde man vestigde zich in 1838 vanuit Nijmegen in Zierikzee als journalist. Hij woonde met zijn gezin op Havenplein 3. Daarnaast had fotografie zijn bijzondere belangstelling. In de Zierikzeesche Nieuwsbode van 7 november 1845 plaatste hij een advertentie waarin hij zich aanbiedt als daguerreotypie- portretfotograaf. Bij boekhandel Van Setten lagen foto's van zijn hand ter bezichtiging. Ook bood hij 6 complete toestellen van dit type te koop aan. Van het Tijdschrift voor de wis- en natuurkundeeen populair wetenschappelijk tijdschrift voor een breed publiek, zoals leden van een natuurkundig genootschap, was Van der Weijde zowel redacteur als uitgever. Tussen 1842 en 1844 publiceerde hij in dit blad een artikel over fotografie op papier. Ook behandelde hij hierin de werking van de camera obscura. In 1842 verscheen van zijn hand een artikel in de Algemeene Konst- en Letterbode over fotografie op papier. Behalve voor het Zierikzeese genootschap, hield hij door heel het land lezingen voor natuurkundige gezelschappen. Buiten al deze activiteiten speelde hij nog kerkorgel en piano en gaf les aan de Zierikzeese tekenacademie. Samen met drukker Pieter de Looze gaf hij het Algemeen advertentieblad voor genees-, heel-, schei-, en artsenijmengkundigen uit. Een niet onbelangrijk bijproduct van hun samenwerking was de oprichting in 1844 van de Zierikzeesche Nieuwsbode, voor die tijd een vooruitstrevend blad. Dat Van 52

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2007 | | pagina 54