bloembollenbedrijf Van Waveren in de Westhoek door Rita van de Putte-van Waveren Inleiding "Het bouwwerk dient als vervanging van een bestaande schuur die geheel zal worden afgebroken." Met deze zin begon de bouwaanvraag voor een schuur annex atelier die wij op 5 mei 1995 indienden bij het college van Burgemeester en Wethouders van de gemeente Westerschouwen. Toen op 12 mei deze vergun ning in ons bezit kwam en nadat wij op 20 september akkoord gingen met de offerte van de aannemer, werd het laatste stukje van de bollenschuur, die mijn grootvader in 1904 had laten bouwen op dat prachtige plekje vlakbij de molen 'De Graanhalm' en de duinen aan de Burghseweg 47 in Haamstede, afgebro ken. De grote bollenschuur was al verdwenen in 1946 omdat het bedrijf toen verhuisd was naar de Burghseweg 66a naast het woonhuis 'de Zonne'. Van deze loods, zoals wij het aanbouwsel aan de bollenschuur noemden, hebben wij nog jaren plezier gehad. De vele afgedankte spullen, nog te goed voor de vuilnis man, vonden er een plekje en ook de fietsen stonden er droog. Er was ook een klein zoldertje, een geliefde speelplaats voor onze kinderen, vol met oude kis ten en dozen. Er viel dus heel wat op te ruimen toen wij het bouwsel, bestaan de uit een éénsteens muur, met cement afgestreken en bijeen gehouden door een houten skelet met ijzeren golfplaten dak, daadwerkelijk gingen afbreken. Tot onze grote vreugde vonden wij tussen alle rommel een kist met een bijzon dere inhoud. Er bleek een deel van het archief van het bloembollenbedrijf van mijn grootvader in te zitten, weliswaar aangetast door zon en regen die vrij spel hadden door de gaten in het ijzeren dak, maar gelukkig nog redelijk goed lees baar. Het Notulen Boek van N.V. Bloembollen Maatschappij Lowe, Shawyer van Waveren Haamstede (Zld) werd samen met nog een paar mappen opgebor gen in een la van het kabinet bij de fotoalbums van de familie Van Waveren die meegekomen waren toen mijn vader in 1969 'Zomerzorg', eveneens in 1904 door mijn grootvader gebouwd, verkocht en zich vestigde in het door mijn broer ver bouwde huisje aan de Burghseweg 49. Dit huis was ook door mijn grootvader in 1904 gebouwd als woning voor de eerste meesterknecht Joh.van Gaasteren en later bewoond door Jan Tibout en zijn zuster Coba. Aan al deze gebouwen bewaar ik goede en minder goede herinneringen. 'Zomerzorg', de bijkeuken met de emmers met irissen in de kleuren wit, blauw en geel in allerlei varia ties, die op zaterdag rondgebracht werden door mijn jongste zusje bij mensen in de buurt. De betengelde muren waarachter de vleermuizen van boven naar beneden roetsjten. De bollenschuur, waar de tabaksbladen bestemd voor de pijp van Tibout, te drogen hingen en waarvan wij kinderen stiekem sigaretjes draai den. De zolder waar je tussen de stellingen, waarop de bollen te drogen lagen, zo heerlijk verstoppertje- met- verlos kon spelen. Maar waar ik ook naar buiten ben gevallen omdat de vergrendeling van de openslaande deuren niet vast zat. Het huisje van tante Coba en Tibout waar mijn vader in de oorlogsjaren 1940- '45 om acht uur 's avonds naar Radio Oranje luisterde bij het toestel dat verstopt zat onder de bedstede van tante Coba. De boontjes uit de Keulse pot ingelegd in het zout die je te eten kreeg als je aan tafel zat bij de warme kachel in het kleine keukentje. 59

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2007 | | pagina 61