Behalve die oude kist en de albums met foto's, was er niets meer te vinden van het bloembollenbedrijf. De drie kisten voor het archief, gemaakt door Marien Visser, werden helaas leeg teruggevonden. Maar gelukkig zou ik nog veel infor matie kunnen inwinnen bij mensen die in het bedrijf werkzaam waren geweest waaronder laatstgenoemde die als 12-jarige jongen op 24 april 1927 bij het bol- lenbedrijf van mijn grootvader in dienst kwam. En ook mijn broer Henk die tot het einde bij het bedrijf betrokken bleef, was bereid om mij te helpen bij mijn speurtocht naar het verleden. Zittend op de bank onder het keukenraam van het nieuwe huis dat wij in 2000 bouwden op de plek van het huisje van tante Coba en Tibout, kijkend naar de 100 jaar oude treurwilg, door mijn grootvader geplant, besloot ik om de geschiedenis van het bloembollenbedrijf Van Waveren in de Westhoek op te schrijven. De stichting van een nieuw bloembollenbedrijf Aan het einde van de 19e eeuw begon in de Westhoek van het eiland Schouwen en Duiveland een levendige bloembollenhandel op gang te komen. De boeren zochten een andere bron van inkomsten omdat de meekrapcultuur verdwenen was. De lichte zavel- en zandgrond was zeer geschikt voor de teelt van bloem bollen. De Bolle's, W.G. Boot, St. Vis en C. Landegent leerden hoe je bloembol len moest telen en al spoedig waren er overal bloembollenveldjes te bewonderen omdat de meeste boeren in de Westhoek er een perceeltje bollen bij deden. Op 11 april 1902 werd er al een groene veiling gehouden van 300 nog op het veld staande bedden narcissen en tulpen. Van 1903 tot 1906 werd de leegstaande mee- krapstoof 'De Koe' aan de Burghseweg door de veiling Hobaho (opgericht door de heren Hogewoning, Bader en Homan) gebruikt om er bloembollen te vei len. Bloembollenkwekers en boeren in de omgeving van Haamstede teelden in 1905 al een half miljoen bollen per jaar. 'Naar de bollen, naar de heerlijke bollen. Kt soek aan Haamstede 3 Mei tfev. ran het Vréemdelingefirrer] Bloembollenvelden langs het Sluispad in Haamstede. 60

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2007 | | pagina 62