verd met alles erop en eraan, inclusief de leidingen voor stromend water waar op de meeste gemeenten op Schouwen-Duiveland in 1930 aangesloten waren. Haamstede echter niet want de gemeente had net subsidie verleend voor het vernieuwen van goten en regenputten. Het water werd daarom betrokken vanuit de watertoren bij het tramstation in Burgh; pas in 1940 werd Haamstede aange sloten op het net. De droeve kant van dit verhaal is dat mijn grootmoeder een half jaar na de bruiloft van mijn ouders overleed en op 29 augustus 1929 in Haamstede begraven werd naast haar man Hendrik Simon. Jammer dat zij samen niet hebben kunnen genieten van het jonge leven dat al spoedig geboren werd op 'Zomerzorg' en 'de Zonne'. Veranderingen in het bedrijf. De jonge 24-jarige directeur ontplooide diverse activiteiten. Om te beginnen ver beterde hij in november 1928 de bollenschuur aan de Burghseweg 66a. Dit werk werd uitgevoerd door aannemer Romeijn in Burgh. De houten bekleding werd vervangen door éénsteens wanden en ook de ramen en deuren werden ver nieuwd. Op 'Winterrust' aan de Hogeweg werd door aannemer Boot-Jonker in 1930 de oude schuur vervangen door een nieuwe. In datzelfde jaar veranderde het bedrijf ingrijpend. In het notulenboek lezen we dat de fa. Lowe Shawyer bereid was om hun aandelen in het bedrijf te ver kopen. Wilde de jonge directeur volledig zelfstandig zijn? Kwamen de heren Shawyer en Kay zelf met het voorstel omdat zij de economische malaise zagen aankomen? De briefwisseling is helaas verloren gegaan, wel weten we dat op 12 augustus 1931 de naam van het bedrijf veranderde in N.V. Bloembollen Maatschappij v/'h H.S. van Waveren. In die tien jaar tijd was het aandeel gestegen van 50,- tot 112,50, vastgesteld door de heer Seignette die de opdracht kreeg de waarde van het bedrijf te berekenen. Er moest dus een flink bedrag worden uitgekeerd. Hierover is, denk ik, stevig onderhandeld. De uitkomst was dat van de waarde van het aandeel driekwart direct moest worden uitbetaald, het overi ge bedrag moest binnen vijf jaar op tafel worden gelegd, maar wel onder voor waarde dat er winst zou worden gemaakt wat niet het geval was. Bovendien mocht over de gehele periode een bedrag van 12.900 gereserveerd worden ten behoeve van de exploitatie van het bedrijf. Dat de naam H.S. van Waveren opnieuw gebruikt werd, was begrijpelijk want de aandeelhouders in het nieuwe bedrijf waren de kinderen van Hendrik Simon. De meeste aandelen hadden Johan, Jan en Mari, een kleiner deel de jongste broer Anton. De aandelen van Suzanna, Henk en Piet werden al in 1931 overgenomen, die van Mari in 1933- Op 1 april 1937 werd Jan van Waveren benoemd tot mede directeur. De N.V. is tot aan de ontbinding in 1959 een familiebedrijf gebleven. De crisisjaren en de jaren voor de tweede wereldoorlog. Het ging in de twintiger jaren uitstekend met de bloembollenhandel, de kwaliteit van het Nederlandse product was het beste ter wereld. In cle dertiger jaren trof de algemene wereldcrisis echter ook deze bedrijfstak. De devaluatie van de Engelse en Scandinavische valuta deden de exportwaarde belangrijk verminderen. Weliswaar bleef de geëxporteerde hoeveelheid hetzelfde maar het evenwicht tussen vraag en aanbod werd verstoord. Er kwam overproductie. Sommige firma's exporteerden hun overproductie aan het einde van het seizoen tegen zeer lage prijzen, tot ongenoegen van buitenlandse afnemers die reeds eerder tegen normale 69

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2007 | | pagina 71