De beide directeuren Jan en Joh an van Waveren. De periode van 1946 tot 1959 Het winnen en op de markt brengen van nieuwe soorten. Jan en Johan waren beiden zeer geïnteresseerd in het kruisen van verschillen de soorten irissen in de hoop iets nieuws op de markt te kunnen brengen. Het kruisen deed Jan. Dochter Mieke herinnerde het zich nog goed "Toen ik klein was hield papa zich bezig met het kruisbestuiven van het kleine wilde irisje uit Marokko en de Hollandse witte iris. Hij deed dat in de broeikas achter ons huis en nieuwsgierig aagje als ik was, stond ik daar met mijn neus bovenop. Voorzichtig plukte hij een meeldraad en bracht het stuifmeel aan op de stamper van de andere bloem. Geduldig legde hij me dan uit dat die zaadjes nu gingen groeien en over een paar jaar dik genoeg zouden zijn om bolletjes op te leveren." Jan van Waveren kruiste White Perfection met Fontanesii. De eerstgenoemde iris was weer een kruising van een Hollandse iris met de vroegbloeiende Spaanse iris uitgevoerd door de gebrs. De Graaff. Fontanesii was een door broer Marius verzamelde wilde iris die gevonden werd in de ca. duizend bolletjes die hij mee bracht uit Marokko. Marius van Waveren werkte bij de firma Chambon in Zuid- Frankrijk en reisde voor deze firma naar Marokko en Algerije. Deze irisjes wer den gevonden in de bedding van een rivier bij Tanger (Marokko). Het zaad kwam mee met de waterstroompjes uit de bergen. Het waren uitsluitend blauw- bloeiende irissen. Uit deze kruising kwam een zuiver blauwe iris voort vernoemd naar Professor Blaauw, hoogleraar aan de Landbouwuniversiteit in Wageningen, die onderzoek deed naar het remmen en vervroegen van de bloeitijd van irissen. Hij had een zomerwoning in Haamstede en was zeer geïnteresseerd in het werk van de Van Waverens. Deze iris werd in 1947 op de markt gebracht. Uit dezelf de kruising kwam ook Blue Magie voort die door de firma J. de Wit en Zonen te Bovenkarspel in de handel werd gebracht. Jan de Wit zag dat zaaisel bij Anton van Waveren in Amerika en omdat men er niet zoveel meer in zag, mocht hij dit meenemen. Zoals het met Wedgwood gegaan was zo ging het nu met Blue Magie, maar deze keer ten nadele van de firma Van Waveren. De stengel van deze iris was steviger en de bloem kwam beter uit de knop. Deze blauwe iris is nu nog steeds te koop. Beide irissoorten waren zeer geschikt voor de jaar- rond- cultuur (het remmen en vervroegen van de bolontwikkeling). 74

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2007 | | pagina 76