Een archeologische opgraving aan de Korte NOBELSTRAAT TE ZlERIKZEE door drs. A. Wagner en drs. M.W.A. de Koning Nadat eerder al (vaak op bescheiden schaal) archeologisch onderzoek is uitgevoerd in Zierikzee,1 heeft in 2003/2004 voor het eerst een grootschalige opgraving plaatsgevonden aan de Korte Nobelstraat 21-23 Steiltjesstraat 12-22. Hier is gedurende drieëneenhalve maand een grote hoeveelheid zeer uiteenlopende grondsporen en vondsten aan het licht gekomen. De aard en ouderdom van de oudste ontwikkelingen ter plaatse, een adellijke werf uit de periode 1250-1350, zorgden voor een wetenschappelijke verrassing. Stookvloeren, stookplaatsen, stenen en houten vloeren, trapjes, stoepjes en verschillende tussenwanden, bakstenen funderingen en houten palen geven een zeer gedetailleerd beeld van de huizen uit de periode 1350-1600. De dikte van de aangetroffen bewoningslagen, alsook de complexiteit aan sporen en de uitstekende conservering van de vondsten overtroffen de verwachtingen. Door de uitstekende conservering en de geringe verstoringen is een schat aan details ten aanzien van de huizenbouw en de gebruikte bouwmaterialen bewaard gebleven. In de bewoningslagen en in de in totaal 10 waterputten, twee beertonnen en de grote gemetselde beerput zijn meer dan 600 metalen voorwerpen,2 alsook tientallen tot vele honderden vondsten van glas, hout, been, leer en aardewerk aangetroffen. Het scala aan grondsporen en vondsten geeft aan dat het archeologische onderzoek op deze locatie van nationaal belang is. Aanleiding voor het onderzoek De onderzoekslocatie bevindt zich in het noorden van de historische binnenstad van Zierikzee. De aanleiding tot het onderzoek werd gevormd door het voornemen van de gemeente Schouwen-Duiveland om op de onderzoekslocatie nieuwbouw te willen realiseren. Voorafgaand onderzoek in 1998, 2001 en 2003 had aangetoond dat zich ter plaatse archeologische resten in de bodem bevonden die door de voorgenomen bouwwerkzaamheden vernietigd zouden worden. Om die reden is destijds besloten om de gehele bouwlocatie, een terrein van ca. 2360 m archeologisch te laten onderzoeken.3 Uiteindelijk is een terrein van 1050 m2 daadwerkelijk vlakdekkend opgegraven. In dezelfde periode is tevens een archeologisch onderzoek uitgevoerd aan de overzijde van het op te graven terrein, nl. aan de Korte Nobelstraat 24-28. In tegenstelling tot het terrein aan de Korte Nobelstraat 21-23 Steiltjesstraat 12-22 was het hier wel mogelijk de aanwezige archeologische resten in de bodem te bewaren. Het onderzoek aan de Korte Nobelstraat 24-28 was daardoor veel beperkter van omvang en diepgang. De resultaten van dit onderzoek vertonen voor de latere bouwfasen grote overeenstemming met die van de opgraving die in dit artikel wordt gepresenteerd.4 Geschiedenis De belangrijkste Zeeuwse steden in de late middeleeuwen, die zich qua belang konden meten met de Hollandse steden, waren Middelburg en Zierikzee. Zierikzee werd de vaste verblijfplaats van de graaf in dit deel van Zeeland, net zoals Middelburg in Zeeland Bewestenschelde. In de 12e en 13e eeuw, toen overal 5

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2007 | | pagina 7