Om de lagere inkomens te kunnen verzekeren van dergelijke zorg ontstaan er vanaf circa 1910 verenigingen voor ziekenhuisverpleging. Zo ook op Schouwen- Duiveland waar op 29 november 1929 in het Huis van Nassau in Zierikzee de particuliere, vrijwillige Vereeniging Steunverleening bij Ziekenhuisveipleging te Zierikzee wordt opgericht. Het initiatief komt niet van de huisartsen maar van de predikanten S.H.J. Voors en D.A. Hoekstra en een comité van nog eens zes notabelen. Deze nieuwe vereniging, die in de notulen afgekort wordt met SBZ, stelt zich ten doel de eventuele ziekenhuisverpleging van haar leden te vergemakkelijken. Die ziekenhuisverpleging kan plaatshebben in het ziekenhuis van Noordgouwe, dat in 1903 is opgericht, maar ook bijvoorbeeld in Vlissingen, Goes of Bergen op Zoom. Het oude ziekenhuis (1903) en nieuwe ziekenhuis (1942) van Noordgouwe, circa 1945 (coll. Gemeentearchief Schouwen-Duiveland, Zierikzee). Overigens geldt de verzekering alleen voor de algemene, somatische verpleging van maximaal vijf weken per twaalf maanden. Opname in een sanatorium, zenuwlijders- of krankzinnigengesticht, herstellingsoord, rusthuis en zeehospitium komt niet voor vergoeding in aanmerking. De SBZ vergoedt een maximum dagbedrag van 3 gulden (een kind tot zes jaar 2 gulden). Ook röntgenologisch onderzoek wordt tot 20 gulden vergoed, evenals operatiekosten met een maximum van 100 gulden en vervoerskosten tot maximaal 25 gulden. En zodra de SBZ voldoende reserve bezit, zullen ook de kosten voor de operatiezaal vergoed worden. De steunverlening gaat niet zo ver dat een ziekenhuisverpleging zonder operatieve behandeling verzekerd is. Later, als er internisten komen (die onderzoeken, maar niet opereren), zal deze regel nog tot de nodige discussies leiden. Groeiend ledental De leden moeten een contributie betalen van 6, 2 of 1 cent per week (respectievelijk ouder dan 15 jaar, 10-15 jaar en jonger dan 10 jaar). Dit bedrag wordt vooraf per kwartaal of per jaar geïnd. Jan de Ronde is de eerste bode van de SBZ. Hij krijgt als vergoeding 8,5 procent van de premie-inkomsten van Zierikzee. 80

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2007 | | pagina 82