en de Vereniging Ziekenhuisverpleging te Renesse-Noordwelle-Serooskerke. De ziekenhuisverplegingvereniging van Noordgouwe blijft zelfstandig en herverzekert haar risico bij een particuliere, winstbeogende maatschappij. Het ziekenfonds gaat de administratie van deze nieuwe stichting verzorgen. Dit ziekenfonds is na de opheffing van het doktersfonds in Zierikzee (1946) gevestigd in het historische pand Havenpark 8 in Zierikzee - waar ooit koning Lodewijk Napoleon logeerde Kast Tijdens haar bestaan van bijna twintig jaar heeft de SBZ aan 2417 leden een totaal aan 170.159,63 uitbetaald. Onduidelijke administratie van het ziekenfonds (met onterechte claims aan de SBZ) en achterstallige claims van het ziekenhuis zorgen ervoor dat het tot 1951 duurt voordat de administratie volledig afgerond is. H. Uijl voert van 1929 tot de afsluiting van de laatste jaar rekening (in 1951de administratie en het secretariaat van de SBZ, 1947 (coll. Gemeentearchief Schouwen-Duiveland, Zierikzee). Secretaris/administrateur Uijl vat nog eenmaal samen hoe de SBZ vanaf 1929 heeft voorzien in een dringende behoefte om steunverlening naar draagkracht te geven. Hij sneert nog eenmaal naar de specialisten die ongevraagd hun tarieven verhogen en zo de leden op onaanvaardbare, aanvullende kosten jagen. Uiteindelijk blijkt er op 31 december 1947 een tekort te zijn van 64,96. Uijl stelt voor dit zelf aan te vullen, in ruil voor een kast die ooit voor 65 is aangeschaft en die hij nog steeds in gebruik heeft. En zo gaat op 1 januari 1948 de Vereeniging tot Steunverleening bij Ziekenhuisverpleging op in de Stichting Ziekenhuisverpleging Schouwen en Duiveland. Weeskinderen In de nieuwe stichting, die beschikt over een startkapitaal van 150 gulden, heeft het ziekenfonds een dikke vinger in de pap. Het ziekenfonds levert zowel de voorzitter, Ittman, als de secretaris J.H. Borgmeijer. Het bestuur bestaat verder uit twee vertegenwoordigers van het ziekenfonds, twee bestuursleden van beide voormalige verenigingen voor ziekenhuisverpleging, en twee specialisten. Het ziekenfonds en de stichting delen het kantoor, de administratie, het incassoapparaat en de controlerend geneesheer. Het ziekenfonds heeft op dat moment 15.000 leden met een loon tot 3750 per jaar. Wie boven dat inkomen zit of zelfstandige is, kan een beroep doen op de nieuwe stichting. Een bijzondere groep vormen de wezen van het Burgerweeshuis in Zierikzee. Zij worden vrijwel direct na de oprichting van de stichting ingeschreven. Hoewel deze kinderen jonger zijn dan 16 jaar, en dus eigenlijk 86

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2007 | | pagina 88