'Eind 1985 vroeg de particuliere stichting Kankerpreventie Zeeland om een bijdrage voor een ambulante Computer Tomograaf (CT-scan). Die hebben we met 50.000 gulden gehonoreerd op voorwaarde dat hij een keer per week in Zierikzee zou staan. Er is bij het ziekenhuis een fundering gestort, en de tomograaf is voor de krant speciaal naar Zierikzee gereden. Daarna hebben we 'm nooit meer gezien; de patiënten moesten nog steeds naar Goes om er gebmik van te maken. We hebben overwogen het geld terug te vragen maar uiteindelijk is dat niet gebeurd.' Het debacle van de CT-scan komt terug in de notulen als er aanvragen worden gedaan voor (ambulante) medische apparatuur. Het bestuur is op dit gebied zeer voorzichtig geworden. Stelselwijziging Per 1 april 1986 treedt de Wet op de toegang ziektekostenverzekering (WTZ) in werking. Deze moet de in de loop der jaren ontstane scheefgroei tussen de vrijwillige ziekenfondsen en de bejaardenverzekeringen enerzijds, en de particuliere ziektekostenverzekeringen anderzijds weer rechttrekken. Er komt een betaalbare standaardpolis die de particuliere verzekeraars moeten aanbieden en waarbij de overheid de premie, het pakket en de acceptatieplicht bepaalt. Voor Het Zilveren Kruis heeft dit dramatische gevolgen. De kosten zijn zodanig groot dat het financiële draagvlak te beperkt dreigt te raken. In september 1986 verzoekt de koepelorganisatie Zierikzee dan toch om de al lang verwachte financiële bijdrage ter versterking van het vermogen. Het bestuur, dat dus altijd rekening met een dergelijk verzoek heeft gehouden, wijst dit echter af. Ondanks dat de koepel altijd coulant is geweest, Zeeland een reductie van 10 procent op de premie had en de afdeling Zierikzee voor forse tekorten zorgde, stelt het bestuur zich zakelijk op. De premiereductie had alles te maken met concurrentieoverwegingen en de morele bijdrage uit Zierikzee valt in het niet bij het grote Zilveren Kruis. Ruim een jaar later staat het water echt aan de lippen. Het Zilveren Kruis verzoekt alle aangesloten afdelingen om een bijdrage van 372,60 per afgesloten standaardpakketpolis om tot het benodigde 45 miljoen gulden te komen. In Zierikzee levert dit verzoek in januari 1988 enige discussie op. Uiteindelijk besluit het bestuur de 263.428 gulden (707 standaardpolissen) als achtergestelde lening voor vijf jaar te verstrekken tegen een rente van eerst 4, later 6 procent. Nieuwe naam Per 1 januari 1987 fuseert het ziekenfonds Schouwen-Duiveland met ziekenfonds Midden-Zeeland tot de nieuwe rechtspersoon Onderlinge Waarborgmaatschappij het Ziekenfonds Midden- en Noord-Zeeland in Middelburg. Deze fusie heeft gevolgen voor de stichting die immers financieel en beleidsmatig samenwerkt met het ziekenfonds Schouwen-Duiveland. Het bestuur overweegt verschillende toekomstscenario's en besluit in september 1987 tot voortzetting maar met andere statuten en onder een andere naam. Op 26 april 1988 wordt de Stichting Bevordering Gezondheids- en Maatschappelijke Zorg Schouwen-Duiveland te Zierikzee notarieel vastgelegd. Het doel van de stichting met de lange naam is: "Het verstrekken van geldelijke bijdragen, dienstig aan de bevordering van de gezondheids- en maatschappelijke zorg op Schouwen-Duiveland. De bijdragen dienen te worden verstrekt uit de jaarlijkse rente revenuen van het vermogen der stichting". Een aanvullende voorwaarde is dat er op geen andere wijze (subsidie) een bijdrage wordt verleend. 92

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2007 | | pagina 94