Beheer De onbekendheid van de stichting komt in latere jaren meermalen aan de orde. Het bestuur lost dit enigszins op door (deels) aanwezig te zijn bij presentaties of openingen van projecten waar de stichting financieel toe heeft bijgedragen. Ook wijzen bestuursleden als zij over een passend project horen, de betreffende organisatie op het bestaan van de stichting. Maar het bestuur staat ook op het standpunt dat verenigingen, stichtingen en instellingen zelf de stichting dienen te vinden. En dat lijkt te kloppen. De lijst van aanvragen voor bijdragen is afwisselend en lang. Sommigen komen met regelmaat terug, anderen doen incidenteel een beroep op het budget van de stichting. En zolang de verzoeken financieel onderbouwd zijn, er geen andere manieren zijn om aan het benodigde bedrag te komen, en natuurlijk voldaan wordt aan de eis dat het doel ten goede komt aan de gezondheidszorg of maatschappelijke zorg, beslist het bestuur positief. 'We hebben vanaf 1983 tot en met 2006 in euro's ruim drie ton uitgegeven', rekent Van der Maas globaal uit. 'Soms zaten daar stevige bijdragen tussen. Meestal gaat het echter om relatief kleine maar voor de aanvrager belangrijke bedragen.' Die bijdragen waren mogelijk door een zorgvuldig beheer van het bestuur. Er is nooit al te risicovol belegd al waren uitstapjes naar bijvoorbeeld de Ecu's en Australische dollars niet altijd even winstgevend. De beursval van 2002 heeft, net als de lage rentestand, geen invloed gehad op de bijdragen. Van der Maas: 'Soms moet de aanvrager even wachten tot er obligaties zijn uitgeloot, maar er is nooit meer uitgegeven dan er aan rentebaten binnen is gekomen. Wel vaak minder.' Van der Maaspotje Het bestuur heeft na de eerste periode jarenlang alleen uit mannen bestaan. Vijftien jaar geleden werd A.F. van de Zande-Vleugels Schutter gevraagd. Zij neemt eind 2007 afscheid en wordt opgevolgd door P. Berrevoets-Ringelberg. Het bestuur, dat verder bestaat uit de heren Van der Maas, I.C. Padmos, D. van Eek, B. Waaijenberg, J.L. Flach. F. Babijn. H. Groeneveld, H. de Morree en M.S. van Hekke, kenmerkt zich door zijn trouwe bezetting. Vanaf de oprichting in 1929 hebben vrijwel alle bestuurders zich tien of meer jaren ingezet. Cees van der Maas spant de kroon met meer dan vijftig zittingsjaren; in de wandelgangen wordt dan ook gesproken over het "Van der Maaspotje". Hij geeft zich in 2007, bij leven en welzijn, nog twee jaar. 'Je moet gewoon een keer opstappen. En ik wil voorkomen dat ze me een erebaantje geven om van mij af te komen.' Tijs de "Beuzeman" Mijn man Mattijs de Moor werd in 1946 als bode aangenomen, eerst bij het ziekenfonds, later ook voor de ziekenhuisverpleging. Hij had daarvoor kruidenierswaren rondgebracht dus hij wist met mensen en geld om te gaan en kende heel Schouwen. Na een jaar konden we vanuit Brouwershaven naar Zierikzee verhuizen, dat scheelde veel reistijd. We kregen de woning boven het kantoor aangeboden. In ruil daarvoor maakte ik 's avonds het kantoor schoon. Ook bracht ik koffie en thee rond maar daar mocht ik een bijdrage voor vragen. We hebben er 22 jaar gewoond. Mijn man was lid van de Partij van de Arbeid. Tijdens de verkiezingen hing hij een plakkaat van Drees voor ons raam. Dat zorgde wel voor ophef. Apotheker Gasille vond het helemaal niks, maar dokter Ittman stelde dat mijn man zelf mocht bepalen wat hij voor zijn raam hing. 94

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2007 | | pagina 96