Van klein naar groot Het kruideniersbedrijf van de familie Merle van 1838 tot 1944 door dr. ra.a. Klok Tussen het einde van de Eerste Wereldoorlog en de eerste jaren van de Tweede was de kruidenierswinkel van Willem Merle gevestigd aan het Havenplein te Zierikzee. De zaak stond bekend als 'Merle - Naast de Beurs', of zoals velen zeiden 'Merlie - naest de beuze'. De winkel had veel inwoners van Zierikzee en van de dorpen en boerderijen op het eiland Schouwen-Duiveland als vaste klanten. Er waren maar weinig mensen die zich rond 1930 herinnerden dat die zaak van Willem niet aan het Havenplein was begonnen, maar dat de kruidenierswinkel van de familie Merle als kleine zaak op de Schouwsche Botermarkt al vanaf 1838 bestond. De familie Merle De oudst bekende voorvader in Zierikzee was Johannes Merle, die zich rond 1814 in de stad vestigde als viskoper en arbeider. Hij werd op 26 april 1767 in Duitsland geboren, maar over zijn ouders en familie is niets bekend. Hij trouwde met de 24 jaar jongere Johanna van Wezemaal, die in Zierikzee was geboren. Zij kregen zes dochters en twee zonen. Van de meisjes overleden er drie op jonge leeftijd. Johan nes zelf overleed op 11 februari 1829. Zijn achtste kind werd zeven maanden daarna geboren en overleed een jaar later. Stamhouder Hendrikus Merle, geboren op 20 december 1818, was ruim tien jaar toen zijn vader overleed. Van de jonge Hendrikus weten we niet waar hij naar school ging en evenmin onder wiens leiding hij zich ver der ontwikkelde. Het ligt voor de hand dat Hendrikus al jong uit werken moest om enig inkomen voor het gezin te verdienen. Waarschijnlijk zal ook moeder Johanna ergens gewerkt hebben. Vanaf 1832 woonde het gezin van weduwe Johanna Merle- Wezemaal in de Minderbroederstraat nummer B221 (nu 34-36). Hendrikus bleef daar tot 1838. Daarna werd hij als hoofdbewoner ingeschreven van pand B456 op de Schouwsche Botermarkt, (nu Varremarkt 22), waar hij een winkelbedrijf begon als 'koopman, kruidenier'. De tweede generatie Hendrikus Merle trouwde op 17 januari 1844 met Margaretha Stoutjesdijk, dochter van Hendrikus Stoutjesdijk en Dina Caashoek. Hun eerste kind, een zoon, werd kort na de huwelijkssluiting geboren en vernoemd naar grootvader Johannes. Hun tweede kind, Dina, kwam in 1846 ter wereld maar overleed nog in hetzelfde jaar. We mogen aannemen dat de inkomsten uit de kruidenierswinkel van Hendrikus Merle in de levensbehoeften van het kleine gezin kon voorzien. De winkel lag in een toen drukbezocht deel van de stad, vlak bij de Balie, waar de wekelijkse markt werd ge houden. Na het overlijden van Margaretha's vader trok diens weduwe Dina bij Hen drikus en Margaretha in om te helpen met de huishouding en de winkel. Johannes Merle zal na de lagere school mogelijk tijdelijk bij 'een ander' in de leer zijn geweest of hij heeft het koopmanschap van zijn vader geleerd. In 1862 kon Hendrikus Merle het vrijgekomen buurhuis B455 huren van gareelmaker Willem Cashoek, die naar een pand op de Lammermarkt was verhuisd. Met de kruidenierszaak van Hendri kus ging het kennelijk goed en hij kon de extra ruimte voor zijn gezin, zijn winkel en zijn handelsvoorraad goed gebruiken. De panden B456 en B455 waren vrijwel 19

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2008 | | pagina 21