Johan nes Merle, 1844-18 79 identiek, smal en niet erg diep of hoog. Toen Johannes twintig jaar was geworden wilde hij trouwen en samen met zijn vader de zaak voortzetten of de zaak geheel overnemen. De derde generatie Johannes Merle trouwde in 1864 met Johanna Maria Jansons, dochter uit een slagers familie in Zierikzee. In de huwelijksakte staat dat Johannes 'winkelier' was en zijn vader Hendrikus 'particulier', dus ambteloos burger. Het is daarom aannemelijk dat Hendri- kus zijn kruideniersbedrijf al had overgedragen aan zijn zoon, nadat die 'handlichting' verkregen had om als minderjarige zelfstandig handel te mogen drijven. Johannes en Johanna kregen twee dochters, Margaretha en Hendrika, en twee zoons, l 'ran.gois en Hendrikus. Het huishouden van Johannes Merle bestond medio september 1871 uit: Johannes en Johanna, hun vier kinderen, opa en oma Hendri kus en Margaretha Merle en opoe Dina Stoutjesdijk. Johanna Jansons overleed eind september van dat jaar in het kraambed van een levenloos kind. Hoewel de andere kinderen voorlopig onderhouden en opgevoed konden worden door vader Johan nes, oma en opa Merle en opoe Dina, werd toch uitgekeken naar een jonge vrouw voor Johannes en zijn kinderen. Waarschijnlijk werkte het vroegere buurmeisje en nichtje Neeltje Cashoek, een verwante van opoe Dina Caashoek, al in het huishou den en in de zaak. Zij kende het gezin van haar buren van jongs af aan goed en was bereid met Johannes Merle te trouwen. Het huwelijk werd gesloten op 4 februari 1874. Opa Hendrikus heeft dat niet meer meegemaakt. Johannes Merle en Neel tje Cashoek kregen twee kinderen: Willem Merle in 1874, vernoemd naar opa van moederszijde Willem Cashoek, en Johanna Maria Merle in 1876, vernoemd naar de eerste vrouw van Johannes, Johanna Maria Jansons. De rust in het nu weer complete huishouden was maar van korte duur, want in 1879 overleed kruidenier Johannes Merle op 35-jarige leeftijd. Neeltje Merle-Cashoek was toen 28 jaar en moest zowel de zaak als het gezin zien te redden, samen met oma Margaretha en opoe Dina. In het bevolkingsregister staat Neeltje vanaf die tijd vermeld als hoofdbewoonster en 20

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2008 | | pagina 22