rond 1895, werd besloten dat Willem Merle de zaak van zijn vader Johannes zou voortzetten. Frangois had inmiddels besloten naar Engeland te emigreren om daar een bestaan op te bouwen. De vierde generatie In 1890 waren er nog vijf kinderen van Johannes Merle in leven: Margaretha, Jo hanna Maria, Frangois, Hendrikus en Willem. De eerste van hen die trouwde was Hendrikus Merle. Na zijn behouden terugkeer uit Nederlands Oost-Indië in het begin van 1895 was hij tijdelijk in huis bij zijn vroegere buurman en half-oom Willem Cashoek. Op 6 novemberl895 trouwde hij met Dinge- na Geldhof, geboren op 27 februari 1872 te Scherpenisse. In het bevolkingsregister van Zierikzee staat Hendrikus vermeld als gezinshoofd, wonende in de Minderbroe derstraat B228 (thans nr. 48), van beroep 'arbeider, los werkman, en pakhuisknecht'. Hendrikus en Dingena kregen vier zoons. Jan Merle werd geboren op 21 november 1896, Pieter Marinus op 28 augustus 1898, Hendrikus Willem Frans op 16 april 1908 en Rudolf Jacobus op de eerste juni 1912. Als tweede trouwde Margaretha Merle in 1897 met Simon van der Weijde, geboren te Ellemeet en onderwijzer te Zierikzee. Ze huurden een bovenwoning aan de Oude Ha ven. Margaretha beviel daar van een dochter, Johanna van der Weijde. Het gezin vertrok in verband met een nieuwe onderwijsbaan voor Simon naar Ammerstol en grootmoe der Margaretha ging met hen mee. Later verhuisden ze naar Rhenen, waar Margaretha Merle-Stoutjesdijk op 3 januari 1909 overleed in de ouderdom van 90 jaar. De derde die het gezin verliet was Johanna Maria Merle. Zij trouwde op 7 maart 1898 in Zierikzee met Adriaan Gaanderse, geboren te Duivendijke. Bij dit huwelijk waren de moeders Neeltje Merle-Cashoek en Thona Gaanderse-Berman aanwezig: de vaders waren overleden. Adriaan had een kruidenierswinkel aan de noordzijde van de Oude Haven naast de Kleine- of Gasthuiskerk en de halfopen ruimte die bekend stond als de Beurs. Hij had die winkel van F.B. Stroobant op 17 maart 1898 overgenomen, vol gens een advertentie in de Zierikzeesche Nieuwsbode. In die annonce stond ook dat Stroobant een vergunning had voor de verkoop van flessen wijn, likeur en 'gedes tilleerd', zoals sterke drank toen heette. Die vergunning ging op Adriaan Gaanderse over. De winkel had niet alleen klanten uit Zierikzee, maar ook van de boerderijen op Schouwen-Duiveland. Om bij die laatste klanten bestellingen op te nemen en te bezorgen had hij een wagen, die hij stalde in een koetshuis aan de Oude Haven bij de Noordhavenpoort. Adriaan was van het begin af aan bevriend met zijn zwager Wil lem. Willem Merle was de vierde uit het gezin die een huwelijk aanging. Hij trouwde op 22 december 1899 met Johanna Geertruida Doeleman, een dochter van bakker Marinus Doeleman en Maria de Waardt. Bij haar trouwen was ze 19 jaar en Willem 25. Johanna Geertruida, die door een deel van de familie Merle Jans genoemd werd en door een ander deel Trui, bracht drie broers en een zuster mee in de familie Merle: Lambrecht Doeleman, koopman en jamfabrikant, Arie Adriaan Willem Doeleman, bakker en ban ketbakker op de hoek van de Poststraat en de Paternosterstraat, Herman Johannes Doeleman, de oprichter van 'Zeelandia', en als vijfde zuster Carolina Wilhelmina Ja- coba Doeleman. Vlak na zijn huwelijk plaatste Willem Merle twee kleine advertenties, waarin hij onder andere blikjes sardines 'van de fijnste merken' aanbood, 'puike roode Bessenwijn' a 30 cent per flesch, en 'groote doffe kastanjes' a 15 cent per pond. De laatste van de kinderen van Johannes Merle die trouwde was Frangois. Hij droeg tussen 1896 en 1899 het beheer van de kruidenierszaak over aan zijn halfbroer Wil- 22

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2008 | | pagina 24