Zo ook bij 'Merle - Naast de Beurs'. In de vakanties van die jaren heb ik in opa's kantoor heel wat vellen volgeplakt met de ontvangen bonnen. Die kon ik daarna op het distributiekantoor in de Meelstraat inwisselen voor aankoopmachtigingen. Door de toenemende schaarste kon je voor die machtigin gen steeds minder inkopen en moest er steeds va ker 'nee' verkocht worden. De laatste jaren van Merle - Naast de Beu rs Opa Willem Merle heeft jarenlang veel last gehad van hartkrampen, 'pijn op de borst', angina pec toris. Het enige wat de huisarts daartegen kon voorschrijven waren nitrobaattabletjes voor on der de tong en die hielpen maar heel matig. Eind mei 1941 kreeg opa weer zo'n aanval, maar die bleef aanhouden. De huisarts zal gedacht heb ben aan een hartinfarct en adviseerde oma de fa milie maar bij elkaar te roepen. Opa is op 28 mei overleden. De gordijnen van de etalages en de ramen aan de voorzijde van het bovenhuis werden gesloten. Binnen een uur wist heel Zierikzee dat Willem Merle gestorven was. De zaak zou gesloten blijven tot na de begrafenis. Op de foto van de lijkstoet is te zien dat er nog één auto kon en mocht rijden. Opa's kist werd vervoerd in een lijkkoets getrokken door twee met zwarte kleden bedekte paarden. Zoals toen gebruikelijk was liepen alleen de mannen van de familie en belangstellenden mee naar de be graafplaats. Oma, moeder, tante en andere vrouwen gingen niet mee. Hoe nu verder? Hoewel oma als goede zakenvrouw bekend stond zou het toch erg ongebruikelijk zijn geweest als zij de zaak zelfstandig ging leiden. Wie van de kinde ren zou de zaak kunnen voortzetten? Haar zoon Jan Merle werkte vanaf 1930 als sui kertechnicus bij de raffinaderij in Cheribon op Java. Waar hij en zijn gezin tijdens de Japanse bezetting in 1941 waren was niet bekend. Marie was onderwijzeres in Zierikee en Lien was getrouwd en woonde in Amsterdam. Daarom werd besloten dat Jans Mer- le-Doeleman in ieder geval het eerste jaar de zaak als vanouds zou voortzetten. Haar dochter Marie nam ontslag bij de lagere school en werd cheffin in de winkel. Wanneer het geallieerde leger vanuit het zuiden verder oprukte zou het eiland onder water ge zet worden en moest iedereen die niet 'onmisbaar' was evacueren. Op advies van haar broer Johan Doelentan heeft oma Merle de zaak verkocht aan R.P Hoogerheijde, die wel mocht blijven. Zo kwam op 8 januari 1944, na ongeveer 105 jaar, een einde aan het kruideniersbedrijf van de familie Merle en aan het begrip 'Merlie -naest de beuze". Naschrift De opmars van de geallieerden ging door en het eiland werd onder water gezet. Oma Merle, Marie en Jane zijn geëvacueerd en naar ons in Amsterdam gekomen, evenals mijn grootvader Klok die zijn manufacturenwinkel op de Appelmarkt had moeten slui ten. Na de bevrijding in begin mei 1945 kon Marie Merle terug naar Zierikzee. Ze werd weer onderwijzeres. Later in het jaar is oma Merle met Jane van den Houten terug gegaan. Ze moest wachten op huisvesting omdat ze na verkoop van de winkel geen eigen woning meer had. Ze werden tijdelijk opgenomen in 'Ons Huis', het hervormde Willem Merle omstreeks 1939 31

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2008 | | pagina 33