We nemen aan dat hiermee zo'n halfdroge turf wordt bedoeld. Voor de verkoop wordt gerekend op 2,50 per 100 kg, zodat de totale opbrengst 337.500 kan zijn. Ervan uitgaande dat met de loonkosten, het opspuiten van het zand en de aanleg van een afwatering een bedrag van 157.000 zal zijn gemoeid, levert dat een winst op van 180.000. De voorzitter bekende dat hel Dagelijks Bestuur 'een genoeglijke middag' had toen het deze cijfers onder ogen kreeg. Verder liet hij weten de brandstofvoorziening van de eigen bevolking een belangrijk voordeel te vinden. Vanuit de spoedeisende vergadering wordt door een van de heemraden opge merkt dat er 'een zekere geheimzinnigheid' rond de plannen is te bespeuren. De prijs van de turf wordt overigens matig genoemd; in Ouwerkerk kost 100 kg turf 3. Er wordt op gerekend dat de turfverkoop niet onder de kolendistributie valt. Wat de 'opspuiing' betreft wordt beslist dat liet contract met de firma Volker in Sliedrecht onder voorbehoud zal worden gemaakt. Wanneer het werk geen ver dere voortgang mocht hebben, zal de overeenkomst worden geannuleerd. Heemraad J.M. van der Bout uit Brouwershaven stelt de vraag of er geen des kundige moet worden geraadpleegd over de kwaliteit van de turf en over de verdere werkzaamheden. Het Dagelijks Bestuur antwoordt dat met de eerderge noemde Frans van der Hulle is gesproken, die een keer naar Helenaveen in de Peel was geweest. Deze laatste meldde dat bij goede weersgesteldheid het veen in 2 a 3 weken droog is. Over de turf zegt Fokker: 'Zij brandt met een vlamme tje'. Exploitatie door het waterschap wordt voordeliger genoemd dan via aanne mer Van der Hulle. In verband met de genoemde bedragen wordt de vergadering om strikte geheimhouding gevraagd. De voorgestelde begrotingspost 'Verbetering inlaag Zuidhoek' wordt geacht met algemene stemmen te zijn aangenomen. Uitzicht op bet derrievelcl in de Zuidhoekinlagen bij Zierikzee in 1917. De Jota is vanaf de zeedijk in noordelijke richting genomenniet ver van bet punt waar de Zeelandbntg tegen woordig de Oosterschelde oversteekt. Op de achtergrond ligt de inlaagdijk uit 1785 met links de Oosthavendijk langs hel Havenkanaal van Zierikzee. Rondom een paar deiriepullen en ook in de berm van de zeedijk staan bojjen turf te drogen. We zien veel mensen aan het werk. Rij de houten schaftkeet wordt vermoedelijk groente verbouwd. (foto: Gemeenteachief Schouwen-Duiveland. Zierikzee) 37

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2008 | | pagina 39