De jonge dialectvereniging maakt ondertussen (1928 en 1929) een crisis door.1 Van Breen wordt onder Rika Ghijsen nog enige tijd secretaris, en meester Paulusse ver trekt uit Renesse om in Zaltbommel hoofd van een school te worden. Van Breen is zeer gesteld op Paulusse. Maar dat is niet iedereen in Renesse... Meester Paulusse Johannes Pieter Paulusse was geboren op 1 november 1890 te Valkenswaard, hoewel zijn vader en moeder van Tholen kwamen. Via de Thoolse normaalschool was Johannes Paulusse onderwijzer geworden. Na een korte aanstelling in Loenen a/d Vecht kwam de jonge schoolmeester op 26 november 1909 naar Kapelle. Daar leerde hij zijn toekomstige vrouw kennen. Als Paulusse op 30 juni 1914 uit Kapelle vertrekt naar Leiden is zijn meisje, Janna Schipper, 19 jaar. Om haar zal hij naar Kapelle terugkeren. Naar Leiden trouwens ook. Op 12 mei 1916 trouwt hij op Kapelle. Het huwelijk wordt kerkelijk bevestigd door ds. Schmidt, de vader van Annie M.G. In clie tijd is Paulusse gedurende een half jaar hoofdonderwijzer op Sint-Laurens bij Middelburg. Daarna verhuist het jonge paar naar Renesse. Toen Paulusse naar Renesse solliciteerde, waren er maar twee sollicitanten. De inspecteur van het onderwijs kwam op het gemeentehuis de vacature en de re flectanten bespreken en vond een en ander weinig bevredigend, maar niet geheel buiten verwachting: De Schoolopziener deelt dan mede, dat van de 2 sollicitanten één heel goed, zeer aanbevelingswaardig, is. De ander is minder goed. De heel goe de heeft echter niet de akte Fransch, de ander daarentegen wel. Nu weel hij niet hoezeer hier aan de akte Fransch wordt, gehangen. Hangt men er in die mate aan, dat men daarom Oudshoorn (den aanbevolene) niet zou willen, dan kan hij geen voordracht opmaken.2 Drie sollicitanten moeten er ook feitelijk zijn. Hij acht hel daarom gewenscht den Raad te hooren. Zegt hij de Raad] het bezit der akte Fransch niet voorop te stellen, dan is hij (de Schoolopziener) bereid een voordracht op te maken. Wenscht de Raad akte Fransch, dan zal eene nieuwe oproeping met verhoogd salaris moeten worden geplaatst. Janna Schipper en Johan Paulusse als verloofd stel Op oude schoolfoto's kan er bij Meester Paulusse geen lachje af: een man die gezag uitstraalt, angst verspreidt misschien. Hij staat er wat verfomfaaid bij, in zijn slordi ge jas, maar je voelt: 'met die man valt niet te spotten'. Zo leeft hij in het collectieve geheugen ook voort. Maar de foto is uit 1927 en toen had Paulusse daar al een en ander meegemaakt. Hij heeft gro te conflicten met de dominee, de dokter en het gemeentebestuur. Ach, ze wisten daar in Renesse misschien niet wat een talent die Paulusse was. 45

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2008 | | pagina 47