Twist en tweedracht In I923 protesteert Paulusse weer tegen 'de voorgenomen inhouding wegens te veel genoten beloning' als hoofd van liet herhalingsonderwijs. Uiteraard wordt zijn bezwaar afgewezen, maar het hoofd der school trekt nu alle registers open. Hij schrijft aan Gedeputeerde Staten om het raadsbesluit te vernietigen. In december 1923 antwoorden zij B W 'naar aanleiding van het tot dit College door de heer J.P. Paulusse gericht adres over de voorgenomen terugvordering van het bedrag ad f. 65, 't welk deze te veel is uitbetaald als beloning voor herhalingsonderwijs.' G.S. zijn het niet oneens met Paulusse, aldus secretaris Bonder van B W van Renesse: 'Ged. Staten zeggen, daar - minder terecht - verwachtingen zijn gewekt het billijk te oordeelen indien geen terugvordering plaats heeft'.10 'De Raad heeft echter twee maal van een andere meening blijk gegeven en daarom zal tot inhou ding van het bedrag worden overgegaan.' Dat hebben ze in Renesse geweten. Paulusse sommeert de gemeente en stapt vervolgens naar de rechter. Er wordt besloten een brief van de raad te sturen naar de Minister: als deze het bedrag vergoedt, wil Renesse wel voorschieten. In de woorden van de notulist van de Gemeenteraad klinkt het, bij bespreking van de ingekomen dagvaarding op 27 mei 1924, aldus:" de dagvaarding door den heerJ.P. Paulusse alhier, om te verschijnen ter terecht zitting van den kantonrechter te Zierikzee op Donderdag 5 Juni 1924 inzake zijne sommatie ter uitbetaling van de sommen ad f 70. - en f 110. - wegens verschuldigde belooning als hoofd van het herhalings- en vervolgonderwijs over Januari en Februari 1921 en den cursus November 1922- 15Maart 1923. Burgemeester en Wethouders zegt de voorzitter stellen den Raad voor om te besluiten niet aan de vordering te voldoen. Zij hebben zich inmiddels lol den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gewend met het verzoek de kosten van de procedure voor rekening van het Rijk te nemen, dan ivel de vordering te voldoen. Na eenige besprekingen wordt besloten conform het voorstel van Burge meester en Wethouders, tenzij de Minister alsnog tot uitkeering besluit. In verband met gelijksoortige hangende kwesties elders zal worden getracht zoo lang mogelijk uitstel te verkrijgen Op 29 januari 1925 wordt de procedure bij het kantongerecht in Zierikzee voortge zet, inmiddels ligt er een arrest van de Hoge Raad in soortgelijke kwesties elders. De raad komt in spoedzitting bijeen. Voorzitter Scholder en secretaris Bonder zul len de gemeente voor de kantonrechter vertegenwoordigen in wat een bij voor baat verloren zaak is. Het moet in dat dorp waar iedereen elkaar kent, waar de burgemeester een nota bele is en het hoofd der school een man van aanzien, een onvoorstelbare span ning gegeven hebben om elkaar voor de kantonrechter te ontmoeten. Dat de verhoudingen verziekt zijn, blijkt nog uit een andere, in feite onderge schikte kwestie. B W moeten een nieuw lid van de schoolcommissie benoe men en kiezen de vrouw van burgemeester Scholden De schoolcommissie onder voorzitterschap van Paulusse vraagt aan Gedeputeerde Staen vernietiging van het besluit. G.S. wijzen het beroep af, de schoolcommissie in Renesse treedt daarop en bloc af. B W vragen nu de afgetreden commissie om advies hoe te handelen 49

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2008 | | pagina 51