Breen buitengewoon op Paulusse was gesteld. Zonder kennis van de gang van zaken in het dorp achter de duinen is de volgende passage in een brief aan Piet Meertens van Van Breen (28 december 1928) onbegrijpelijk: Kijk, ik heb een razende hoogachting voor een man als P. die, tot het uiterste gefolterd, links en rechts rond zich heen slaat. De vorige dokter is weggewerkt; de dominé is aangeklaagd bi] de synode; te gen een der ivetbouders heeft hij bij justi tie een klacht ingediend, de burgemeester heeft hij geestelik afgeranseld. Dal is het enige ivat. helpt: God, de Zeeuwen, wat een ongelooflik gedegenereerd ploertig zootjeZeeuwse vroomheid, laat je toch niet verleiden door de schijn. De ver vloekte ortodoksie heeft van de Zeeuwen beesten gemaakt. Nieuwe wegen De werkrelatie met het plaatselijk bestuur is slechts een kant van Paulusse. De an dere kant zal voor het bestuur evenzeer niet onopgemerkt zijn gebleven: Paulusse bemoeit zich met de dorpspolitiek. Op zaterdag 2 april 1919 is er een openbare vergadering in Renesse van de vereniging 'Dorpsbelang'.13 Daar houdt Paulusse een lezing, 'waarin hij de wenschen van die vereeniging omtrent de gemeentepoli tiek uitvoerig besprak'. Ook zet Paulusse het stelsel van de evenredige vertegen woordiging uiteen en later wordt op de vergadering een lijst van kandidaten voor de gemeenteraad vastgesteld. Een paar dagen later, op 4 april 1919, wordt onder de naam Z een ingezonden brief in de Zierikzeesche Nieuwsbode afgedrukt met onder andere de volgende passage: Uw verslaggever is niet volledig; hij heeft (opzettelijk?) vergeten melding te maken van het slot dier lezing, waarin de heerP. op hatelijke meer dan ha telijke wijze de bewoners van Renesse, die geen lid willen zijn van Dorps belang' em die de daden van die Vereeniging beoordeelen of veroordeelen, uitgescholden daarbij leugentaal gebruikt, die menschen bekrompen ge noemd en meer dergelijke uitdrukkingen gebruikt. Paulusse verweert zich in het volgende nummer (8 april 1919) met onder andere: 'Ik betreur het, dat de heer Z. tracht om tegen de verkiezing een strijd te ontkete nen over en tegen persoonen, en ik geef hem dan ook in overweging om het hier bij te laten en zich niet uit te putten in een onvruchtbaren woordenstrijd, waarin hij noodzakelijk het onderspit moet delven.' Marginale schermutselingen: ze laten zien dat Paulusse in het dorp als hoofd der school een bijzondere positie inneemt ten opzichte van het gemeentebestuur. 51

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2008 | | pagina 53