De ontdekking van Schouwen Wanneer Leo van Breen Schouwen heeft ontdekt, valt niet zo gemakkelijk vast te stellen. Het lijkt erop dat hij het eiland op vakantie heeft leren kennen. De familie van zijn moeders kant (Mulock Houwer) woonde in Zierikzee en Haamstede. Ook heeft hij op Schouwen gekampeerd. Dat zullen jongenskampen geweest zijn en die hebben hem zo diep geraakt dat hij ze nog jaren later herinnert: Zaterdag komt Paulus; een laatste gezellige dag. Diens weggaan is voor mij óok een zware slag: Renesse— het kamp - alles verdwijnt. O, hel is niet erg, oud te worden. Maar het is verschrikketik, anderen oud te zien worden. Al de jongens die ik. mooi en eerlik gekend heb, en die nü in de mesthoop van het leven zijn ondergegaan. Dat is voor ons het ergste, want we vinden de openbaring der eeuwigheid alléén in onschuldige ogend4 Leo van Breen maakt een dansje op hel Renesser kampeerkamp (ongeveer '1924-1926) Als jong journalist reisde hij door de provincie en zo kwam hij regelmatig op Schouwen. Uit zijn reportages spreekt liefde voor de ruimte en de leegte van het eiland. Maar hij schrijft ook over de ontwikkeling van het toerisme en sneert naai de plaatselijke bestuurders die de vooruitgang tegenhouden. Zijn krantenstukken over het gemeentebestuur van Renesse en de ontwikkeling van het toerisme op Schouwen worden niet op prijs gesteld: Dan over m 'n journalistiek. Wat ze in Schouwen beweren, laat me koud. Ze kunnen gelijk, hebben; misschien ook niet; men weet het nooit, en het doet er ook niet toe. 54

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2008 | | pagina 56