We kunnen hieruit afleiden dat het Leo van Breen is geweest die de Zeeuwsche Volksalmanak heeft uitgegeven met reclame, enkele verhalen en gedichten en veel informatie - een uitgekiende formule. Voorin staat een mededeling aan de lezers: Bijdragen voor den Almanak 1934 aan Leo van Breen, Groote Markt 24, Goes, de woning boven het postkantoor. Uitgever is Piet Ochtman, in de Zierik- zeese Lange Nobelstraat. Er staan veel anonieme stukjes in deze almanakken. Die zullen wel uit de pen van Van Breen gevloeid zijn. Kwatrijnen van Jan Eekhout treffen we ook aan, als ook een verhaal in dialect van J.P. Paulusse. Er zijn gedichten voor de jeugd en een verhaaltje, ondertekend door Levien de B. - dat kan niemand anders zijn dan de latere Vlissingse historicus Levien de Bree (1912-1977). Van de hand van Van Breen is een satirisch gedicht onder de titel Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen, geschreven te Goes op 3 november 1932. Ook de Zeeuwsche Volksalmanak voor het jaar daarop (1934) is door Van Breen, pendelend tussen Goes en Renesse, samengesteld. Verdere almanakken zijn niet verschenen. Kennelijk heeft Van Breens satire over het Genootschap niet iedereen bekoord. Dat heeft hem niet belet in de Almanakrubriek Zeeuwse rarekiek - een afdeling satirische teksten - de leden van het Genootschap weer op de hak te ne men en nu als fossielen neer te zetten. Hoofdonderwijzer Paulusse schrijft ook nu een verhaal in dialect en Levien de Bree heeft zijn gedicht 'Verlangen' afgestaan. De oude negentiende-eeuwse volksalmanak is met dit handige initiatief nieuw leven ingeblazen. Aan uitgever Stols meldt Van Breen zijn zakelijk succes: de Zeeuwsche Volksalmanak is een 'eigen uitgave' met een oplage van 10.000 exem plaren (29 november 1932). Deze brief laat ook zien wat hij nog meer doet: Van Breen is bouwondernemer, zit in de kunsthandel en is vredesactivist. En ook hier de lof van Schouwen, waar hij een 'onderneming en een zomerhuisje' heeft. Nog diezelfde avond pent Van Breen een nieuwe brief aan Greshoff. Men ontkomt niet Volksalmanak Van Breen en Paulusse in Renesse 57

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2008 | | pagina 59