aan de indruk hoe deze eenzame, jonge dichter en zakenman in de dop hunkert naar erkenning, naar contact, naar bezoek. Het postscriptum van de motorrijder spreekt boekdelen: 'Schouwen is zo beroerd niet; tenzy U reeds een nierkwaal hebt, voer ik U vanuit Goes op m'n motor mee!' Van Breen zal nog niet geweten hebben dat Greshoff inderdaad een nierkwaal had. Uit een kaart van 22 januari 1933 die zowel Leo van Breen als Paulusse onderte kenen en versturen uit Zaltbomniel, zouden we kunnen afleiden dat ze samen in cle kerstvakantie naar Greshoff in Brussel zijn geweest. Maar een brief van enkele dagen later suggereert voor Van Breen een nieuwe situatie: Renesse, Strandhoeve woensdag18 Dear John, Zo even je brief, met dank voor de doorzending! We denken met genoe gen terug aan onze dagen in Brussel, die uiterst gezellig waren. Nog twee dagen waren we bij m 'n vriend Goethals, en zagen nog vele interesssante dingen. Tans zijn we de Strandhoeve aan het inrichten, die heel gezellig wordt. Mijn werkkamer is al klaar, en ik heb zelfs vandaag al wal aan m 'n ro man geschreven. De rest der villa wordt met spoed gemeubeld. Ook. Goet hals heeft een bezoek toegezegd, en zo hopen ivij vele vrienden hier te hebben. Op jou rekenen we ook vast. - Je ziüt hier goed kunnen werken, want het is hier ongelooflijk rustig, ivat na Brussel dubbel opvalt. De hof stede ligt niet aan de weg en dat is fijn. Over een drukpers ben ik in on derhandeling. Of een en ander dadelik zal kunnen worden uitgevoerd? Ik zit voor bergen werk. O.a. kreeg ik. twee opdrachten voor het samenstellen van propagandageschriften, die nogal veel opbrengen, dus kan ik dat niet laten lopen. Twedens heb ik. in Brugge een zo ongelooflik goedkope drukker gevonden, dat ik. mijn 'badkrant' ga omzetten in een vaste uitgave. De man is 60 goedkoper dan mijn drukker hier, die toch zeer sterk concurreert. Je bun deltje heeft mijn volle aandacht om ministiieel te spreken! Maak je geen zorgen: het komt in orde en je hoort binnenkort meer. Hierbij laat ik het voorlopig. Je doet nogal eens wat horen? Beste Groeten voor allen, ook. van Jos. je Leo Hieruit kunnen we concluderen dat Van Breen in de Strandhoeve woont. Maar wie zijn wel Woont Van Breen al met zijn partner Jos in januari 1933 samen? Deze vriend, Johan Jacob Krop, 'geboren 26 februari 1909 te Amsterdam, laatstelijk gewoond heb bend in Hilversum', heeft zich volgens het bevolkingsregister echter pas eind juli 1933 in Renesse gevestigd. Kwam, met andere woorden. Krop pas een half jaar na Leo van Breen in Renesse? De kennismaking met Krop blijft een raadsel. 'Grond loopt nooit weg' Het is hoe dan ook wel duidelijk dat Van Breen aanvankelijk gedurende korte of langere tijd in Renesse in een zomerhuisje woonde. Bij zijn definitieve vestiging heeft een zakelijk compagnonschap met Beye een cruciale rol gespeeld. Het be treft hier Nico Beye Janszoon, een boer wiens grootouders eerst op cle Duinhoeve 58

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2008 | | pagina 60