Zomerhuisjes Renesse op het terrein van Beye Co. Oud was aanvankelijk beïnvloed door de opvattingen van Berlage, maar via tijd schriften als ilOen De Stijl waar Piet Mondriaan en Theo van Doesburg bij betrok ken waren, kreeg Oud contact met een groep verwante kunstenaars, verbonden aan het Bauhaus in Weimar (later Dessau). Dit leidde tot een wederzijdse beïn vloeding, waardoor het 'Nieuwe Bouwen' - de aanduiding waarmee deze moder ne stroming naar voren trad - internationaal bekendheid verkreeg. In de jaren '20 waren Oud en Rietveld de bekendste vertegenwoordigers van deze richting. Oud woonde in die tijd in Hilligersberg aan cle Villeneuvesingel (nr. 28), in 1918 was hij namelijk in dienst van de gemeente Rotterdam gekomen. In 1933 werd Oud - hij was een broer van de liberale politicus P.J. Oud - door de gemeente Rotterdam op eigen verzoek, naar men zegt wegens gebrek aan waardering, eervol ontslagen met behoud van wachtgeld. Daarop vestigde hij zich als particulier architect, maar door de crisistijd volgden er voor Oud enige stille jaren. Ouds ontwerpen De zomer van 1933 heeft Jacobus Johannes Pieter Oud met vrouw en zoon door gebracht in Renesse in het zomerhuisje naast De Rustburg, het vakantiehuis van de Zaltbommelse hoofdonderwijzer Paulusse. Waarschijnlijk had hij het huis gehuurd via Beye Co. Daar in Renesse in juli-augustus 1933 heeft hij allerlei ontmoetin gen. In de eerste plaats met Paulusse, zijn buurman, ook met Beye, zijn verhuur der, en verder natuurlijk met Van Breen en Krop, zeker ook met Oudkerk, de vaste aannemer en bouwkundige van het compagnonschap. Op de een of andere manier komt Oud tot het ontwerpen van een zomerhuis, Het is mogelijk dat het Ouds eigen initiatief is geweest. In Renesse zag hij de onder nemingslust van Beye en Van Breen, hoorde hij van hun plannen en heeft hij het enorme terrein tussen Duinweg en het dorp gezien, dat inmiddels hun eigendom was. Eind 1933 heeft dit geresulteerd in het ontwerp van een standaardzomerhuis. Kennelijk was het mogelijk dit type met variatie en volgens wensen van de op drachtgever te bouwen. Bij een schetsontwerp is het niet gebleven. Oud heeft fraaie aquarellen gemaakt, 61

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2008 | | pagina 63