I ZOMERHUIS ,.DE RUSTBURG". (Steen) Vrij gelegen met vrij terrein. Bevat: woonkamer, 2 slaap kamers (5 slaappl.), keuken, W.C. en fietsenbergplaats. Te huur: altijd. Advertentie infolder Beye Co voor het eerste zomerhuis van de Jam. Paulusse als ook constructietekeningen en er is ook overleg geweest over materiaal en begroting. In het persoonlijke archief van Oud bevinden zich bovendien enkele brieven die een bijzondere kijk geven op de relatie met Van Breen en Beye. De brieven zijn nog om een andere reden van belang. In de beschrijving van de zo merhuizen uit de jaren dertig in Renesse op het terrein van Beye Co wordt (tok in de ontwerpen een cruciale rol toebedeeld aan de van Kloetinge afkomstige aannemer Joh. Ouclkerk, sterker nog: van de op de lijst van jonge monumenten voorkomende zomerhuizen wordt voetstoots aangenomen dat Oudkerk de archi tect is. Dat is echter in enkele gevallen beslist onjuist en in andere gevallen zeer de vraag. Wat de zomerhuizen van Oud betreft, komt zijn rol helder tot uiting dankzij de gevonden brieven in het Oud-archief. Uit de correspondentie valt af te leiden dat Oudkerk in december 1933 op bezoek is geweest bij Oud in Hilligersberg. Daar hebben ze o.a. afgesproken dat Oudkerk eerst met Beye Co zou spreken, voordat Oud ontwerpen en tekeningen zou sturen. Na een nieuwjaarswens en wat mededelingen over de moeizame reis van Rotterdam naar Renesse komt Oudkerk in een daarop geschreven brief als volgt ter zake: Zoals we afspraken, Mijnheer Oud, zou ik, alvorens U verdere bescheiden zond van 't slandaardzomerhuis, eerst U nog schrijven. 'k. Heb over 't een en ander met Beye en Co gesproken en hun gezegd, dat U de teek.eni.ngen en gegevens die noodig zijn, voor 't maken van een zuivere begrooting, naar mij zou sturen. Dit is dus in orde. Na ontvangst van 't een en ander, zal ik dus een materialenlijst, met prijsberekening maken, en hiervan ook één exemplaar aan Uzenden. Andere dingen zooals kleurschets, enz. kun! U dan rechtstreeks aan Beije en Co zenden. Brengt 't somsportibesparing mee, stuur 't dan gerust naar mij, gelijk met 7 andere, dan zorg ik. er verder wel voor. De penteekeningen vonden Beije en Co schitterend en hebben ze een plaatsje gegeven op 'l kantoor. Enfin 't begin is er. Laten we hopen dal 'I. 62

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2008 | | pagina 64