De dichtende medefirmant van Beye Co heeft de beroemde architect in ieder geval nog zijn gedichtenbundel Lyriese portretten en Een reis per leunstoel ten geschenke gegeven. Met een persoon lijke opdracht. In die jaren staat de verkaveling van het buitengebied van Renesse nog in de kin derschoenen. Plannen voor zomerhui zen worden eindeloos vertraagd, onder andere wegens het ontbreken van een verordening. En als die ingevoerd wordt - op advies van de huisvestingsinspec teur wordt die van Koudekerke letterlijk overgenomen - blijkt als eis te worden gesteld dat de zomerhuizen aangeslo ten moeten worden op de waterleiding. Maar de aanleg daarvan wordt door het bestuur van Renesse getraineerd. Wel worden andere zomervilla's gerealiseerd. Bij de indiening van plannen voor een complex zomerwoningen waarvan de bouwaanvrage wordt geweigerd, is een ellenlang bezwaarschrift vol retoriek, geschreven en ondertekend namens Beye Co door Leo van Breen. Deze heeft zich ondertussen ontwikkeld tot freelance- tekstschrijver en publicitair adviseur. In het voorjaar van 1933 (3 maart) schrijft Van Breen, merkwaardigerwijs weer vanuit het ouderlijke huis in Goes, aan Greshoff: Inderdaad heb ik het druk gehad, de laatste tijd, eersl een advertentieblad omgezet in een nieuwsblad, en dan een aanbod van de Prov. Eleclr. Mij om haar orgaan te reorganiseren en rendabel te maken. Dit alles neemt veel tijd, maar ik heb altijd energie over, dus doe ik het graag. Van Breen heeft een nieuwe motor gekocht: beste vriend, denk aan mij racende met 100 km vaart door de zeeuwse dre ven, in een stemming van zeer twyfelachtig kaliber, een g.v.d. stemming, zou mijn vriend Paulusse zeggen, met wie ik me steeds meer verwant voel. je brief van heden kon letter voor letter door hem geschreven zijn. Pier van 't Plof in mijn blaadje paraderende, beklaag je vriend, die zo ver is gekomen, dat de seniliteit kruipt ivaar ze niet kan gaan. Overigens beleefde ik zeer interessante dagen aan de grens, waar ik vee heb helpen smokkelen, en ik denk. er sterk over, dit bedryf zydelings een weinig te gaan uitoefenen, wat echter voor een eerzaam dichter niet te pas komt. Wanneer je my (en ik meen dit ernstigadressen kunt verschaf fen, relaties van lieden, die met smokkelwaar zitten, of verboden waren kunnen gebruiken, dan graag. Ik ben tot veel in staat, waaruit ge kunt opmaken, dat het er binnen in my niet uitziet, zoals het behoort. Maar waarom zou het ook? Degenen die in deze dagen het ongeluk hebben, my te ontmoeten met een variant op Maldoror) smeer ik een stuk grond, een Ontwerptekening van architect Oud voor het zomerhuisje van Beye Co 67

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2008 | | pagina 69