de verzwegen geschiedenis van hun oudere landgenoten. Bij het massagraf van de 'Tien van Renesse' op de begraafplaats staat helemaal geen informatie. Conclusies De analyse van de gecombineerde orale en traditionele geschiedenis leidt tot betere inzichten in de gebeurtenissen in de herfst van 1944 op Schouwen-Duiveland. De Duitsers moeten niet alleen met ongrijpbare ondergrondse en onvoorspelbare geallieerden rekening houden, maar ook met opstandige, gewapende Armeniërs, irreële bevelen voor offensieve acties van Hitler's generaals in Duitsland en barbaars standrecht bestaande uit ogenblikkelijke executies van alle Nederlandse burgers, die de Duitsers een strobreed in de weg leggen. Dit standrecht is op uitdrukkelijk verzoek van Christiansen door Hitler's staf voor heel Europa ingesteld. De geallieerden hebben geen gebruik gemaakt van de mogelijkheden geboden door de Armeniërs en de ondergrondse om Schouwen-Duiveland voor de winter van '44 -'45 te bevrijden. De afloop van een gecombineerde Armeense/ondergrondse opstand met of zonder assistentie van de geallieerden was niet te voorspellen en vond niet plaats. De geallieerden zijn onbegrijpelijk lang doorgegaan met het beschieten en bombarderen van gebouwen en gebieden op Schouwen-Duiveland zonder enige strategische betekenis. Dit heeft onnodige levens van burgers op het eiland gekost en veel schade aangericht. Het mislukken van de ophaalactie van de geallieerden op 7 december 1944 is te wijten aan de bijzonder klunzige voorbereiding en uitvoering van deze actie door de geallieerden. In januari en februari 1945 slaagden Engelse commando's er wel in mensen van Schouwen-Duiveland naar bevrijd gebied te brengen. De ondergrondse op Schouwen-Duiveland heeft veel meer werk verricht dan wat in het beste boek over dit onderwerp, het boek van Fey, te lezen staat. De 'hongerwinter' van 1944-45 heeft veel minder ernstige gevolgen gehad op Schouwen-Duiveland dan in de Randstad doordat de bevolking van Schouwen-Duiveland, ondanks de inundatie, beter samenwerkte en beter voor zichzelf kon zorgen dan de burgers in de grote steden. Het is zeer teleurstellend dat vijftien met name bekende Duitsers, die betrokken zijn geweest bij de oorlogsmisdaden rond de 'Tien van Renesse', nooit voor een rechtbank in Duitsland of Nederland verschenen zijn. Lages werd in Nederland gevangen genomen en ter dood veroordeeld. Zijn leven werd gespaard door Koningin Juliana. Hij werd één van de vier van Breda. De kunst van brieven schrijven wordt steeds minder beoefend. Brieven zijn tastbaar en worden vaak bewaard. De meeste mensen zijn betere brievenschrijvers dan sprekers of e-mail zenders. Mobiele telefoons en e-mails kunnen een brief, een van de beste orale geschiedenis bronnen, niet vervangen. De keerzijde van de medaille is dat communicatie onder crisisomstandigheden zoals een oorlog, met e-mails en mobiele telefoons veel gemakkelijker is geworden en moeilijker te controleren door een totalitair opererende bezettende macht. Denk bijvoorbeeld aan de moeizame communicaties tussen bezet Nederland en de Regering in ballingschap in Londen en het 'Englandspiel' in de Tweede Wereldoorlog. Ook documentatie van historische gebeurtenissen door persoonlijke mobiele telefoons plus video plus fototoestel van omstanders is waardevol voor de berechting van oorlogsmisdadigers. Toch blijft het een culturele verarming dat er minder brieven geschreven worden en dat niet alleen voor de postbode die de gemiddelde Nederlandse brievenbus niet meer met liefdesbrieven vult maar voornamelijk met reclamefolders en rekeningen. 100

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2009 | | pagina 102