klikkebillen Aanvankelijk scheen het mij toe dat we hier te doen hebben met een dialectwoord. Ik heb het echter nergens terug kunnen vinden. We hebben hier wellicht te maken met een door (Schier)eilandman zelf verzonnen samenstelling. mènseschoef Schoefheek onder andere de betekenis van schuwdus in dit geval hebben we het over mensenschuwSchoef heeft overigens ook nog andere betekenissen: bang, wild, losbandig, ruw, onbehouwen, onhandig. Al deze betekenissen hebben hun negatieve gevoelswaarde gemeen. Het betreffende woord kwam in heel Zeeland voor, maar behoort in zijn algemeenheid niet meer tot de omgangstaal in het dialect. reke betekent rij, reeks. In bovenstaande tekst moeten we dus denken aan een rij kinderen die achter het muziekkorps liep. Reke betekende in het Zeeuws dialect ook huizenrij: Lange Reke en Korte Reke in Renesse zijn daar voorbeelden van. Reke in de betekenis van rij, reeks wordt niet meer gebruikt. onstrant betekent brutaal, vrijpostig. Het woord kwam ook voor in de variant astrant. Onstrant en astrant werd in heel Zeeland in de genoemde betekenis gebruikt, maar is nu langzamerhand aan het verdwijnen uit het dagelijkse taalgebruik. gróós betekent trots. Niet geheel onbekend zijn de uitdrukkingen: zögröös as unpooter of zó gróós as kraoie mee un pooter. Aanvankelijk is poter afkomstig van poorter met de betekenis stadsbewoner. In de combinatie met kraoie wordt ongetwijfeld een pootaardappel bedoeld. Op Schouwen-Duiveland is de uitdrukking zó gróós as un puut wat meer bekend. In de standaardtaal zouden we zeggen: zo trots als een aap.. d'eige is hier een lidwoord een zelfstandig naamwoord en betekent hier dezelfde. Eige werd voornamelijk op Schouwen en Duiveland gebruikt. In de spreektaal van de dialectgebruiker komt het woord in deze betekenis nauwelijks meer voor. zaoniktesten is een zelfstandig naamwoord en betekent zanikpotten, zeurders. Het woord werd in heel Zeeland gebruikt, maar is reeds lange tijd uit het dagelijkse vocabulaire verdwenen. gelokkig Op Schouwen-Duiveland is sprake van de klinkertegenstelling u versus o. Voor Schouwen wordt de o gebruikt, terwijl men zich in Duiveland bedient van de u, zoals bij lucht/locht,geluk/gelok.. Uitzonderlijk in Bruinisse is dat men ook sprak en spreekt van familie Gelok. in plaats van de originele familienaam Geluk. Samenvattend kan vastgesteld worden dat het door (Schier)eilandman gehanteerde dialect nogal wat dialectwoorden gebruikte die inmiddels na 27 jaar steeds minder of niet meer gebruikt worden. 117

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2009 | | pagina 119