6<i; GEMEENTE Ni.: Ojb. Ondcrvrrp OOSTERLAND de heer Jak Stouten. Lange Dreef 10A. Oosterland. Naar aanleiding van Uv aanvraag ora vergunning tot het bouwen van een boer derij op perceel sectie F no. 178 te Oosterland, delen wij U mede, dat de bouwvergunning niet mag worden verleend, alvorens de uitvoering van het werk is goedgekeurd. De beslissing op Uw aanvraag om vergunning wordt aangehouden op grond '/an art. 17, lid 4, van de Vederopbouwwet, totdat een rijksgoedkeuring is verleend. Voor het aanvragen van de rijksgoedkeuring zal door de Centrale Dienst Noord-Zeeland worden zorggedragen. BURGEMEESTER EN VETHOUDEPS VAN OOSTEPLAND. de burgemeester, de secretaris, In het gemeentearchief van Schouwen- Duiveland zijn nog veel van de bouw tekeningen en bijbehorende vergunning aanvragen terug te vinden. Uit de dossiers blijkt dat ook toen een bouw niet kon beginnen voordat er een aantal instanties naar had gekeken. De gemeente moest een bouwvergunning afgeven. Dat kon de gemeente niet eerder dan dat er goedkeuring gegeven was door het Ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting en de Centrale Dienst voor bouw-, woning- wel standstoezicht en gemeentewerken Noord Zeeland. Zonder toeslemming van het Rijk mocht de gemeente Oosterland geen vergunning afgeven. Er werd snel gewerkt, maar de formaliteiten moesten wel zorgvul dig worden afgehandeld. 1955 (GASD). De bouwers moesten formulieren invullen. Voor de bouw-en woningtoezicht han teerde in veel gevallen de gemeenten een formulier met ca 25 vragen, uiteenlopend van de grootste hoogte van het gebouw tot en met een beschrijving van alle verder te gebruiken materialen Bij het gebruik van glas moesten de bouwers ook aangeven of er ander dan gewoon blank glas gebruikt zou worden. Dat de eisen van de instanties niet altijd logisch gevonden werden, blijkt uit het relaas van Theeuw Steenpoorte (Oosterland). "Het was verplicht om in de schuur haken te maken voor het gareel (het tuig voor een paard). Wij wilden dat niet, want we wilden geen paarden meer. De haken zijn toch gekomen" In sommige gevallen plaatste men in het buitengebied ook geschenkwoningen. Deze woningen kregen een naambordje bijgeleverd,.van hetzelfde hout als het huis. Gebouwen in het buitengebied kregen vaak een toepasselijke naam mee, zoals Nye Gard of Friskfruchtergard. Nu, meer dan 50 jaar na de nieuwbouw, zien we dat steeds meer van de destijds fonkelnieuwe bedrijven gesloopt worden. Redenen daarvoor zijn soms stads- en dorpsuitbreiding of natuurontwikkeling. Veel vaker is de reden dat de woning of schuur verouderd is in technisch en praktisch opzicht. De oude hoge schuren met pannendaken met bijbehorend onderhoud worden vervangen door de meer praktische stalen loodsen. De kleinere bijgebouwen, vaak bedoeld voor kleinvee, zijn niet meer in gebruik. Huizen en schuren werden niet op palen gebouwd en vertonen als gevolg van verzakkingen in de loop der jaren scheuren. Huizen voldoen niet aan de wens van vandaag, ze zijn niet groot genoeg en niet goed genoeg geïsoleerd. Er komt een dag dat het nodig wordt om enkele karakteristieke boerderijen te gaan bewaren voor het nageslacht. 126

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2009 | | pagina 128