NIEUW-HAAMSTEDE (1930-1958) De ontwikkeling van een recreatieivijk achter de Schouwse duinen door dr. Ruth Kaloena Krul In de zomer van 1958 - nu vijftig jaar geleden - reed een grote zwarte auto bij Bruinisse de pont af. De bestuurder sloeg de provinciale weg in die hem langs Zierikzee naar de Westhoek, de Kop van Schouwen-Duiveland, zou brengen. Hij kwam uit het noorden en was met zijn vrouw en kinderen op weg naar hun vakantiehuis. Dit lag achter de duinen bij de vuurtoren in Nieuw-Haamstede, op een eigen stuk grond, en het was juist dat voorjaar voor hen gebouwd. Wie toen Nieuw-Haamstede binnenreed, vond daar gemakkelijk de Torenweg - de vroegere grintweg naar de vuurtoren - waar tegenwoordig vele van de weggetjes en lanen in het plaatsje op uit komen. Die weg zelf was destijds "zoveel mogelijk gevrijwaard van bebouwing als woonstraat" en toonde nog altijd het "karakteristieke profiel met de fraaie wallen" dat ook in de toekomst "onaangetast [zou] blijven". Dit was vastgelegd in het uitbreidingsplan van de gemeente Haamstede waarover men in januari van datzelfde jaar in de Zierikzeesche Nieuwsbode had kunnen lezen. En ook al is er in de vijftig jaren sedertdien in deze duinstreek veel veranderd en veel gebouwd, die houtwallen zomen de weg ook nu nog: eenmaal daar ziet men een eind weegs alleen het bovenste deel van de Westenschouwense vuurtoren, dat rood- met-wit boven de bomen uitsteekt.1 Ook staat aan een van de laantjes die de wandelaar of automobilist op weg daarheen passeert, nog altijd het vakantiehuis van de familie met cle grote zwarte auto. Het is niet meer zo apart en stil gelegen als die eerste zomer; er staan inmiddels tal van andere vakantiehuizen rondom, maar toch lopen er herten langs het keukenraam. Kusllicht.'ilFjfsliüf-Schèuutn De Torenweg met cle vuurtoren voor de beschildering in 1935 (GASD). 57

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2009 | | pagina 59