had gepland, zou waarschijnlijk een vergelijkbaar beeld hebben opgeleverd. Een eerste ontwerp voor Bergen aan Zee dateert van de late negentiende eeuw. De situatie daar kwam op verschillende punten met die bij Haamstede overeen: ook daar lag het oude dorp op enkele kilometers afstand van de locatie voor het nieuwe villapark in het duingebied en was er aanvankelijk gedacht aan de combinatie van een badplaats en landbouwbedrijven.23 Die combinatie had ook de directie van de eerste Maatschappij 'Nieuw-Haamstede' nog voor ogen gestaan. Dat de nieuwe Maatschappij 'Zeebad Nieuw-Haamstede' gekozen had voor de aanleg van een villawijk met veel ruimte en natuur rondom, enkele hotels en een golfveld, in plaats van voor een mondainere badplaats met reeksen hotels en een casino was dus niet uitzonderlijk: men had op voorbeelden in eigen land kunnen teruggrijpen, waar de situatie wat betreft locatie en terrein vergelijkbaar was geweest. Wat gebeurde er met al die plannen van de nieuwe Maatschappij? Een eerste stap was dat het uitbreidingsplan in 1936 door Gedeputeerde Staten van Zeeland werd goedgekeurd.24 En daarna? In februari 1937 ontving het Haamsteedse gemeente bestuur een brief van 'Zeebad Nieuw-Haamstede' namens de Maatschappij voor Hypothecair Crediet in Nederland, die luidde als volgt: "MyneHeer en, Het zal ook aan het Gemeentebestuur van Haamstede voldoende hekend zyn dat Nieuw-Haamstede, gelegen te Haamstede en eigendom van H-C. [Hypothecair Crediet in Nederland]momenteel niet voldoet aan de verwachtingen welke door eigenaresse ten opzichte van deze bezittingen zyn gesteld. Degroote tot nu toe geleden financieels offers waren oorzaak dat steeds een mogelyke verkoop van het geheel, of van gedeelten, voor ogen stond. Waar echter de vraagprys voorN.-H. niet in eenige evenredige verhouding staat tot de werkelyke waarde, acht ook nu H.-C. de mogelykheid van verkoop zeer miniem en heeft zy daarom besloten onder nader te noemen voorwaarden, ontwerp-plannen in studie te nemen, teneinde te geraken tot een opleving in de belangstelling voorN-H, welke uiteindelyk tot resultaat moet hebbett een vooruitgang van de Gemeente Haamstede in het geheel. "2S Het ziet ernaar uit dat de Maatschappij 'Zeebad Nieuw-Haamstede' er inderdaad in slaagde om nieuwe belangstelling voor het project te wekken, nu in Nederland de ergste fase van de economische crisis voorbij was. Een artikel in de Zierikzeesche Nieuwsbode van eind augustus dat jaar stelt dat het aantal zomergasten in Haamstede en Burgh, "waarvan zeer velen bezitters van landhuizen en gasten die voor langere tijd hier hun verblijf hadden gekozen", groter was geweest dan ooit tevoren. "Door een doeltreffende reclame breidt het aantal landhuizen zich geregeld uit", aldus de verslaggever. En zonder te verduidelijken waar die nieuwe landhuizen verrezen - een deel ervan zeker bij Westenschouwen, maar ook langs de Haamsteedse Kloosterweg - schreef hij, dat de vraag naar landhuizen het aanbod overtrof en dat ook de K.L.M. door haar reclame had meegewerkt aan het bezoek aan "onze streek".26 In het jaar daarop verschenen voor het eerst ook weer gunstige berichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode over de ontwikkelingen in Nieuw-Haamstede. De Nieuwsbode bracht bijvoorbeeld in april 1938 een artikeltje over de werkgelegenheid voor bouwvakkers, die intussen gelukkig weer goed was nu de bouwbedrijvigheid in Haamstede was toegenomen. De verslaggever vermeldde ondermeer, dat er twee villa's gebouwd werden voor de N.V 'Zeebad Nieuw Haamstede'. Was daar sprake 65

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2009 | | pagina 67